Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Chciał oderwać Śląsk od Polski?


24.09.2014

Prokuratura zbada sprawę burmistrza Zdzieszowic. Poseł Sławomir Kłosowski, szef Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie, powiadomił prokuraturę.


Poseł uważa, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga. Powodem był wyrok Sądu Najwyższego, który cofnął rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej z 5 grudnia ubiegłego roku, powołując się na łamanie zasad polskiej konstytucji. Uzasadniono, że powodem cofnięcia rejestracji było dążenie członków stowarzyszenia do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób narodowości śląskiej na terenie Śląska.

Poseł Kłosowski przypomniał prokuraturze, że w sierpniu 2013 roku burmistrz Przewdzing publicznie optował za stworzeniem gospodarczej autonomii dla Śląska, oddzielając ten teren od reszty kraju i pozbawiając centralną Polskę możliwości czerpania dochodu z firm działających na terenie województwa opolskiego.

Zadecydowała o tym decyzja miejscowych firm, w tym koksowni, które postanowiły płacić podatki w innych rejonach Polski, m.in. Warszawie, „wymeldowując” się ze Zdzieszowic, mimo że nadal właśnie tam prowadzona jest ich działalność. Gmina straciła przez to kilka milionów złotych.