Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Olbrychski zasłużony


koma/fot. Lewada Cup 29.12.2017

Aktor Daniel Olbrychski po raz kolejny został wyróżniony przez opolskie władze. Tym razem otrzymał odznaką ?Za Zasługi dla Województwa Opolskiego?.


Odznakę wręczył mu marszałek województwa Andrzej Buła. Z wnioskiem wystąpił Andrzej Sałacki, prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada w Zakrzowie, który co roku organizuje Lewada Art. Cup. Od dwudziestu lat do Zakrzowa zjeżdżają artyści z całej Polski na największą w Polsce imprezę plenerową dla miłośników jeździectwa. Wśród artystów, kochających konie, można było spotkać między innymi: Piotra Adamczyka, Andrzeja Grabowskiego, Bogusława Lindę, Karola Strasburgera, Beatę Tyszkiewicz, Krzysztofa Zanussiego oraz Daniela Olbrychskiego, który stał się niemal symbolem wydarzenia. Wielu nieżyczliwców żartuje, że do odznaczenia mogą się ustawić kolejni bywalcy Lewada Art. Cup.

W 2015 roku aktor poróżnił opolskich radnych. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaproponował, aby honorowym obywatelem miasta został znany z ekranów Olbrychski. W czasie głosowanie większość opowiedziała się za tą decyzją, ale nie wszyscy byli zadowoleni. Swojej niechęci nie kryli radni z Prawa i Sprawiedliwości oraz część klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. Dezaprobatę okazali poprzez zbojkotowanie głosowania oraz wyjście z sali obrad. Decyzję argumentowali tym, że Olbrychski jest aktorem PRL-u i ulubieńcem ówczesnych władz. Ich zdaniem nadal hołduje komunistom.

Olbrychski znany jest z kontrowersyjnych zachowań, m.in. wziął udział w pogrzebie Wojciecha Jaruzelskiego. Radni z opozycji uważają, że aktor nie jest związany ani mentalnie, ani faktycznie z Opolem i nie powinien otrzymać tytułu honorowego mieszkańca. Mimo tego został honorowym obywatelem, a teraz dodatkowo otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez władze Opolszczyzny.