Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 17 lipca 2024
Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny


Tropsztyn: Tajemnica Inków

19.02.2019

Koło niewielkiej twierdzy Tropsztyn płynął kiedyś Dunajec, ale od 1945 roku oblewają ją wody Jeziora Czchowskiego. Oddalony o kilkadziesiąt kilometrów zamek w Niedzicy stoi pochylony nad rzeką.
zobacz wszystkie
Odrzykoń: Ruiny po zemście

03.02.2019

Aleksander Fredro nie wymyślił konfliktu dwóch szlachciców, których podzielił zamkowy mur. Ta historia zdarzyła się naprawdę.
zobacz wszystkie
Przeżyć podziemne Arado

28.12.2018

Najpierw postarać się trzeba o ausweis. Z dokumentem ustawić się dwójkami i poddać kontroli wartownika z karabinem w niemieckim mundurze. Wreszcie jesteśmy za bramą.
zobacz wszystkie
Szczęśliwy okręt z przerwą

12.08.2018

Jak sezon długi, tysiące nóg wydeptują pokład okrętu ORP Błyskawica przycumowany u nadbrzeża Gdyni. Nic sobie nie robi z upływającego czasu.
zobacz wszystkie
Warszawa: Nie do zniszczenia

08.01.2018

Zamek Królewski w Warszawie to coś więcej niż symbol czy dawna siedziba koronowanych władców Polski. Po każdym kataklizmie odradza się niczym Feniks z popiołów.
zobacz wszystkie
Krzyżtopór: Zamek w ruinie

29.11.2017

O zamku Kryżtopór opowiadano niestworzone rzeczy. Przekazy mówią o lustrzanym oświetleniu końskich stajni, mogących pomieścić ponad 300 wierzchowców.
zobacz wszystkie
Zamki na Dolnym Śląsku

16.06.2017

Prezentujemy pięć zamków i pałaców, które są wizytówką województwa dolnośląskiego. To niepowtarzalne budowle, które co roku przyciągają rzesze turystów, szczególnie z Niemiec, Austrii czy Czech.
zobacz wszystkie
Rowerowe show po granicy

02.04.2017

Single Track - system ścieżek rowerowych przy granicy Polski i Czech - stworzony jest z myślą o miłośnikach dwóch kółek. Okolica ma przyciągnąć fanów nie tylko z Polski.
zobacz wszystkie
Strasburg, polska Brodnica

23.12.2016

Strasburg jest symbolem jednoczącej się Europy, ale przed wiekami inna miejscowość o tej samej nazwie kojarzyła się ze wszystkim, co najgorsze: z wojnami, grabieżami i zniszczeniem.
zobacz wszystkie
Lubelszczyzna pałacowo

26.10.2016

Rodzina Zamoyskich zaliczana jest do najznakomitszych rodów szlacheckich. Jak przystało na patriotów, chętnie stawali oni po stronie króla we wszelkich konfliktach zbrojnych.
zobacz wszystkie
Diabelskie siły z Żagania

16.10.2016

Żagań w województwie lubuskim otoczony jest aurą niezwykłości. Liczy zaledwie 30 tysięcy mieszkańców, ale w przeszłości posiadał aż dwa zamki.
zobacz wszystkie
Największe cuda Polski

24.09.2016

Czasami mamy ochotę zobaczyć coś pięknego, niezwykłego i z klasą. Brakuje jednak inspiracji i pomysłu. Miejsca, które zostały nominowane do "7 nowych cudów Polski" na pewno Was nie zawiodą.
zobacz wszystkie
Hiterowcy w podziamiach Arado

23.09.2016

Złoty pociąg i ukryte w nim legendarne skarby III Rzeszy ściągają w okolice Gór Sowich miłośników historii, podróży i tajemniczych miejsc.
zobacz wszystkie
Zamki i pałace z pomorską duszą

01.09.2016

Jeśli zwierzęta mają duszę, a mają, może się uda znaleźć przyczynę ich zemsty w Skarszewach. Podobno jest tam wielki rak, którego zobaczyć można, kiedy świeci słońce.
zobacz wszystkie
Grunwald znów pełen rycerzy

24.07.2016

Mężczyźni złapali za miecze. Kobiety nie dopuszczono do walki, mimo że na wcześniejszych treningach niejednokrotnie pokonywały tęgich wojów.
zobacz wszystkie
Piłka, róże i whisky Niemczyka

09.07.2016

Wszyscy, którzy znali Andrzeja Niemczyka wiedzieli jedno - to człowiek, który powinien być dyrygentem. On jednak od zawsze wiedział, że chce być szkoleniowcem siatkarskim.
zobacz wszystkie
Najpiękniejsze miejsca w Polsce

26.02.2016

Coraz więcej turystów przyjeżdża do Polski nie tylko dlatego, że przyciąga ich sentyment do kraju rodzinnego, z którego wyjechali wiele lat wcześniej lub właśnie tu urodzili się ich dziadkowie.
zobacz wszystkie
Bodzentyn - ruina z sekretem

19.02.2016

Po dawnej siedzibie biskupiej pozostały ruiny i historie wpisane w ich mury. Przekazy mówią o innowiercach, którzy byli przetrzymywani w zamkowych lochach.
zobacz wszystkie
Skarby z zamku w Bolkowie

10.01.2016

Tajemnice pod ziemią i na wzgórzu, czyli dolnośląskie zamki i sztolnie. Dolny Śląsk w ciągu ostatnich kilku miesięcy stał się najbardziej rozpoznawalnym miejscem na świecie.
zobacz wszystkie
Kopytowa: Dwór pełen życia

20.12.2015

Andrzej Kołder pasję i miłość do kolekcjonerstwa miał we krwi. Już jako dziecko rozpoczął gromadzenie pamiątek rodzinnych.
zobacz wszystkie
Pochodnie, pszczoły i anioły

13.12.2015

Ciemno, zimno, mży, październikowa noc. Ruiny Zamku Świny. Słychać tylko przytłumione rozmowy garstki wędrowców, którzy tu zawitali. Z oddali odzywa się muzyka.
zobacz wszystkie
Tajemnice wrocławskiego zoo

01.12.2015

Zabytkowe budynki z XIX wieku, pokazy plemion afrykańskich, tragiczne losy zjedzonych zwierząt, dary arystokratów to tylko niektóre ciekawostki z życia wrocławskiego zoo.
zobacz wszystkie
Świat zatrzymany przez anioły

05.11.2015

Dobków i Radzimowice to dwie małe wioski w woj. dolnośląskim, które trudno odnaleźć na mapie. Tymczasem nie są zapomniane ani przez Boga, ani przez ludzi. Mieszkają w nich anioły.
zobacz wszystkie
Świdnica: Pod aniołami

22.10.2015

Z katedralnej wieży widać właściwie wszystko. U dołu niepowtarzalny rynek, barokowe fontanny i pozostałości po dawnej twierdzy, na horyzoncie - masyw Ślęży.
zobacz wszystkie
Stokrotka z pałacu w Pszczynie

18.09.2015

Rezydencja w Pszczynie była nierozerwalnie związana z książęcym rodem Hochberg von Pless. Jego klejnot stanowiła księżna Daisy.
zobacz wszystkie
Żona dla Raszida

22.07.2015

W Afryce spotkała ją oferta nie do odrzucenia - miała zostać drugą żoną czarnoskórego przewodnika. Na blondynkę czyhali uśmiechnięci tubylcy i przygoda.
zobacz wszystkie
Tajemnice turawskiego jeziora

11.07.2015

Dom Walentego Kensego, Rajtorów i wielu innych zalała woda. Przysiółki Kryślina, Zamoście, Łuk oraz folwark Kuchara dawno poszły w zapomnienie.
zobacz wszystkie
Czersk: Klejnoty w komnatach

14.05.2015

Po dawnym zamku książąt mazowieckich pozostały jedynie mury obronne, trzy baszty i ceglany most z XVIII wieku. Trudno uwierzyć, że kiedyś mieszkała tu królowa Bona Sforza.
zobacz wszystkie
Przemyśl: Duchy z San Rideau

05.05.2015

Twierdza Przemyśl była trzecią pod względem wielkości fortyfikacją obronną w 1914 roku. Większa była tylko twierdza w Antwerpii i Verdin.
zobacz wszystkie
Piętno wielkiego Mikołaja

14.04.2015

W murach olsztyńskiego zamku kilka lat spędził Mikołaj Kopernik. Tutaj powstały jego największe dokonania, nie tylko w dziedzinie astronomii.
zobacz wszystkie
Niezliczone duchy z Ogrodzieńca

06.04.2015

To największe ruiny w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które przypominają o dawnej potędze tej niezwykłej twierdzy.
zobacz wszystkie
Życie pełne tablic

21.09.2014

Groby pod lasem spowija poranna mgła. Z dala widać jedynie zakończenia płotu. Cisza i pustka. Kondukty żałobne podążające od strony Dziewkowic musiały przejść jakieś pięćset metrów, aby dotrzeć w to miejsce.
zobacz wszystkie
Przepis na podbój Bałtyku (cz. 4)

06.09.2014

Składniki są proste: nocleg najlepiej przy samej plaży z widokiem na morze, lokalne rarytasy i moc atrakcji w pobliżu. Do tego świetne towarzystwo, samochód oraz chęć pokonania w ciągu tygodnia 161 kilometrów.
zobacz wszystkie
Przepis na podbój Bałtyku (cz. 3)

05.09.2014

Za nami pozostało Niechorze z łodziami rybaków i Sarbinowo, które mało co nie pochłonęły fale.Teraz docieramy do Mielna, gdzie morze jest na wyciągnięcie ręki.
zobacz wszystkie
Przepis na podbój Bałtyku (cz. 2)

07.08.2014

Składniki są proste: nocleg najlepiej przy samej plaży z widokiem na morze, lokalne rarytasy i moc atrakcji w pobliżu. Do tego świetne towarzystwo, samochód oraz chęć pokonania 161 kilometrów.
zobacz wszystkie
Przepis na podbój Bałtyku (cz. 1)

05.08.2014

Składniki są proste: nocleg najlepiej przy samej plaży z widokiem na morze, lokalne rarytasy i moc atrakcji w pobliżu. Do tego świetne towarzystwo, samochód oraz chęć pokonania w ciągu tygodnia 161 kilometrów.
zobacz wszystkie
Manhattan po polsku

26.05.2014

Fatum dopadło Anię w połowie lipca. Przed południem krążyło leniwie po miasteczku. Miało 31 lat, żonę, małe dzieci, przyjemny wyraz twarzy i imię Sławomir. Do fatum Ania mówiła: wujku.
zobacz wszystkie
Życie w kolorze euro

06.04.2014

Ania Wiśniewska powinna być szczęśliwa ? dziesięć lat pracy w Niemczech. Zarabiała duże pieniądze, żyła w luksusie. Nikt jej nie oszukał, a jednak przegrała swoje życie. Nie ma ani grosza, ani zatrudnienia w Polsce
zobacz wszystkie
Nieboszczyk był bez głowy

24.03.2014

Roman Kwaśniewski był jednym z najwybitniejszych opolskich fotoreporterów. Zmarł nagle w 2011 roku na raka.
zobacz wszystkie
Drugi pogrzeb księcia

17.04.2013

Prałat Stefan Baldy przez lata ukrywał miejsce pochówku ostatniego z opolskich Piastów. Zmarł na dziwną chorobę, która wystąpiła zaraz po tym, gdy wszedł do krypty Jana Dobrego.
zobacz wszystkie
Konie umierają płacząc

03.04.2013

W wynędzniałych ciałach rodzi się strach przed wejściem do samochodu przesiąkniętego słodkawym zapachem rozkładającej się krwi.
zobacz wszystkie
Polowanie na Wita Stwosza

14.03.2013

Po włamaniu do kościoła św. Anny powstał w Oleśnie Społeczny Komitet Ochrony Zabytków, który ogłosił, że wypłaci grubą walutę temu, kto doprowadzi do płaskorzeźb mistrza Jana, ucznia Wita Stwosza. Dotychczas nikt się nie zgłosił.
zobacz wszystkie
Jak papa Musioł niszczył Opole

11.03.2013

Karol Musioł zapoczątkował festiwal szmiry i kiczu w rodzaju panien pasiecznych, dętych bęcwałów z armatami i prymitywnych fontann. Za jego rządów zniknęła z Opola europejska elegancja i szyk, a rozpoczęła się manifestacja azjatyckich gustów i upodobań.
zobacz wszystkie
Pamięć na gruzowisku

04.03.2013

Zachowania ludzi w sytuacjach ekstremalnych bywają czasem tak samo zawiłe i nieprzewidywalne jak losy pomników.
zobacz wszystkie
Heimat przez całe życie

01.03.2013

Życie Waltera Świerca jest jak siedemdziesiąt lat śląskiej historii. Przebiegło prawie w jednym miejscu. W heimacie.
zobacz wszystkie
Pirat na etacie

09.01.2013

Mając dwadzieścia lat zrozumiał, że radio działa na niego mniej więcej tak, jak typowe nałogi na innych ludzi. Prawda była dramatyczna - Damian jest uzależniony.
zobacz wszystkie
Ławeczka pana Wojtka

03.01.2013

Otrzymali wyrok bez prawa odwołania, ale najwyższego sędziego można czasem przechytrzyć. Wystarczy położyć się na plecach i poczuć w dłoniach chłodny metal
zobacz wszystkie
Daniec: telepaci wracają nocą

19.12.2012

Pan myśli, że to przypadek? - Zygmunt H. patrzy badawczo. - Wszyscy tak myślą. Ale w działaniu telepatów nie ma przypadków. To oni stworzyli flagę Unii Europejskich z 12 gwiazdami, gdyż pochodzą z 12 polinezyjskich wysp.
zobacz wszystkie
Kataklizm 1997

02.06.2010

Jest ósmy lipca 1997 r., godzina szósta rano. Wojewoda Ryszard Zembaczyński podpisał raport o sytuacji powodziowej w regionie opolskim. W południe rozpocznie się w Warszawie posiedzenie rządu. Będą na nim analizowane informacje z terenów ogarniętych przez powódź. Wtedy okaże się, że żywioł jest szybszy od faksów i komputerów, którymi przesyła się dane do stolicy. W raporcie umieszczono uwagę, że dane hydrologiczne wskazują, iż nadchodzi klęska żywiołowa, jakiej nie było w tym stuleciu.
zobacz wszystkie
Spadajcie Grotowski z Opola!

23.12.2009

We Wrocławiu z wielkim rozmachem obchodzi się 50-lecie teatru Jerzego Grotowskiego. W Opolu przypomniano sobie o jubileuszu niedawno, mimo że Grotowski tu właśnie zaczynał. Fety jednak nie będzie, Najwyżej jakaś wystawa oraz sesja naukowa. To i tak więcej, niż przed laty, gdy Grotowskiego z Opola wygoniono.
zobacz wszystkie
Całe życie w ringu

27.03.2009

Nigdy nie przywiązywał wagi do imienin czy urodzin. Po wyjściu z więzienia zaczął jednak wysyłać prokuratorowi kartki na święto Kazimierza z dobrze przemyślanymi życzeniami. Pamiętał o tym przez wiele lat. Także wtedy, gdy prokurator został oskarżony o przyjęcie łapówki.
zobacz wszystkie
Zbrodnia sprzed lat

21.03.2009

zobacz wszystkie
Opluty Stanisław Jałowiecki

21.03.2009

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił, że uznany za kłamcę lustracyjnego znany działacz opolskiej Solidarności miał nierzetelny proces. Zabroniono mu dostępu do akt, nie mógł sporządzać notatek. Jak za komuny. Tyle że opluło go to państwo, o którego niepodległość walczył.
zobacz wszystkie