Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Największe cuda Polski


wira 24.09.2016

Czasami mamy ochotę zobaczyć coś pięknego, niezwykłego i z klasą. Brakuje jednak inspiracji i pomysłu. Miejsca, które zostały nominowane do "7 nowych cudów Polski" na pewno Was nie zawiodą.


Polska cudami słynie i wie to coraz więcej osób - niekoniecznie pielgrzymów. Często marzymy o zagranicznych i egzotycznych podróżach, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wspaniałe miejsca są tuż obok nas. Dziwne twory natury, miasta jak z widokówek, atrakcje dla dzieci, nowoczesne rozwiązania technologiczne spowodowały, że Polska przyciąga jak magnes. Coraz więcej zagranicznych obieżyświatów przyjeżdża właśnie w Tatry, nad morze, do Krakowa czy Warszawy. O gościnności Polaków słyszeli w czasie mistrzostw Europy oraz Światowych Dni Młodzieży.

Dobiegła końca 6. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. O to wyjątkowe wyróżnienie walczyło w tym roku aż 32 niezwykłe miejsca w kraju. - Nasza ekipa przez cały rok podróżuje po Polsce w poszukiwaniu tajemniczych i ciekawych zakątków, tych nowo powstałych oraz takich, w które tchnięto drugie życie - mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera.

Jak co roku plebiscyt zaktywizował lokalne społeczności do głosowania i promowania swoich okolic na arenie ogólnopolskiej. Były ulotki, filmiki, mnóstwo postów i informacji, które zachęcały do poznania tych wyjątkowych miejsc . Nie obyło się także bez nagłych zwrotów akcji. Takim ciekawym przypadkiem była rywalizacja o siódme miejsce, które przez wiele dni należało do Rynku w Zamościu. Przedostatniego dnia głosowania Ścieżka Geoturystyczna w Łęknicy zgromadziła potężną liczbę głosów i tym samym wyprzedziła Rynek. W pierwszej siódemce znalazły się aż dwa miejsca usytuowane w województwie lubuskim, które graniczy z Niemcami.

Zwycięzcą plebiscytu zostało planetarium EC1 z Łodzi. 110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX wieku.

2. miejsce - Hydropolis z Wrocławia (woj. dolnośląskie)
Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującą opowieść o początkach wody w kosmosie.

3. miejsce - Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła: Kępsk, Chlastawa, Kosieczyn (woj. lubuskie)
Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

4. miejsce - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie)
Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

5. miejsce - Mural, Opowieść śródecka w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
Efektowny mural w technice 3D. opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

6. miejsce - Roztoczańskie szumy w Roztoczu (woj. lubelskie)
To niewielkie, ale hałaśliwe maleńkie wodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

7. miejsce - Geopark Łuk Mużakowa, Ścieżka Geoturystyczna w Łęknicy (woj. lubuskie)
Dawne wyrobiska kopalin zalano wodą, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Podróżując pięciokilometrowym szlakiem pieszym i rowerowym Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.

Lista nominowanych może być inspiracją do zobaczenia miejsc, które mogą być nieznane lub pomijane na turystycznym szlaku.

Woj. dolnośląskie
Zamek Kliczków
Zabytkowa twierdza pierwotnie powstała tu w XIII wieku. Dziś odrestaurowane wnętrza można zwiedzać. Przy okazji przemierzając ogród i wpadając na ducha setnika, który jakoby nawiedza to miejsce.

Woj. kujawsko-pomorskie
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
Zgromadzone w muzeum prasy drukarskie, wyposażenie zecerni, stylusy, pergaminy, a nawet chińskie matryce do druku pozwalają oderwać się na chwilę od cyfrowej rzeczywistości.

Woj. łódzkie
Dworzec tramwajowy przy ul. Piotrkowskiej
Zaprojektowany przez Jana Gałeckiego przystanek stał się nowoczesną bramą ulicy Piotrkowskiej, w udany sposób łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Woj. lubelskie
Rynek w Zamościu
Pamięta XVI wiek i jest idealnie kwadratowy: ma 100 na 100 m. Przy każdej pierzei znajdziemy renesansowe kamienice podcieniowe z zachowanymi polichromiami i drewnianymi stropami. Do tego ogromny ratusz zwieńczony wieżą.

Woj. małopolskie
Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej
Największy kompleks geotermalny w Polsce zasilany jest wodą czerpaną z głębokości niemal 2,5 km. Całość w bardzo dobrym stylu. To dużo więcej niż zwykłe termy.

Kolorowa wieś w Zalipiu
Kwieciste malunki zdobią tu 20 drewnianych chałup. Tradycja przyozdabiania domostw sięga końca XIX wieku, kiedy to kobiety ze wsi zaczęły dekorować swe siedziby kwiatami z bibuły i wycinankami. Ozdoby pojawiały się nie tylko na ścianach, ale też na studniach i płotach.

Woj. mazowieckie
Mazowiecki Szlak Tradycji
Ponad dwieście miejsc, skupionych na kilku ścieżkach tematycznych: m.in. kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Wszystko zebrane i skatalogowane na jednej stronie internetowej. Hasło szlaku to „Co krok, to obyczaj”. I tego należy się spodziewać.

Muzeum romantyzmu w Opiniogórze
Dawne włości Krasińskich, z których wywodził się dramatopisarz i poeta Zygmunt, autor Nie-Boskiej Komedii. Sporo pamiątek po rodzinie, korespondencja, grafiki, a także jedyny w Polsce pomnik wieszcza.

Woj. opolskie
Szlak złotych górników
Szyby, działki górnicze, hałdy przepłukanego urobku, płuczki i sztolnie. Trzygodzinny szlak po Górach Opawskich.

Zamek w Kamieniu Śląskim
Zniszczony i splądrowany przez wojska sowieckie zamek w ostatnich dekadach został odrestaurowany. Dziś, wraz z kaplicą, jest ważnym sanktuarium Górnego Śląska oraz ośrodkiem krzewienia kultury i spotkania ludzi różnej wiary.

Woj. podkarpackie
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Jeden z najlepiej zachowanych przykładów magnackiej architektury renesansowej w Europie. Po zobaczeniu muzealnej wystawy można spędzić tu noc w hotelu.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
Ponad dwa tysiące eksponatów miasta, dziesiątki odrestaurowanych obiektów plus nowoczesny sprzęt muzealny. Warte uwagi zwłaszcza dzwony i fajki - których produkcją zajmowano się w Przemyślu od pokoleń.

Woj. podlaskie
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku
Wyłania się z ziemi niczym statek niesiony falą. Projektant, Marek Budzyński, wkomponował budynek w tereny zielone, zestawiając przysypane ziemią i obsadzone trawą boczne ściany z pełną szkła i stali fasadą podpartą kolumnami. Oddany do użytku w 2012 r. gmach szybko stał się centrum życia kulturalnego całego regionu.

Puszcza Białowieska w Białowieży
Ostatni pierwotny las nizinny Europy. Wejście pomiędzy gęstwinę drzew to cofnięcie się w czasie - tego rodzaju prapuszcza porastała przed tysiącami lat całą Europę, od Uralu aż po Atlantyk.

Woj. pomorskie
Muzeum emigracji w Gdyni
Zorganizowana w budynku dawnego Dworca Morskiego wystawa sprawia, że anonimowe historie milionów Polaków, którzy przez lata wyruszali w świat w poszukiwaniu chleba i życiowych możliwości zyskują nazwiska i twarze. Skłania do refleksji.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku
Gmach autorstwa włoskiego architekta Renato Rizziego jest pierwszym teatrem w Polsce z pełni rozsuwanym dachem. Utrzymane w jasnej tonacji, drewniane wnętrze gości co roku tysiące widzów przybywających na spektakle, także w ramach Festiwalu Szekspirowskiego.

Woj. śląskie
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) w Katowicach
Zgromadzono tu ok. 800 tys. książek, blisko 340 tys. dokumentów znajduje się w strefie wolnego dostępu, a długość wszystkich półek wynosi ok. 60 km.

Szlak Zabytków Techniki na Śląsku
36 rozrzuconych po Śląsku obiektów tworzy szlak przełomowych odkryć rewolucji przemysłowej. Raz do roku, w ramach festiwalu Industriada, wszystkie maszyny ruszają pełną parą.

Woj. świętokrzyskie
Muzeum Orła Białego w Skarżysko Kamiennej
Kadłub niemieckiego czołgu Panzer IV, pociski rakietowe, bombowce, myśliwce, broń długa i krótka - to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów. Zgromadzono tu jedną z największych kolekcji militariów w Polsce.

Baseny Mineralne w Solcu Zdroju
Woda przepływająca przez baseny w Solcu Zdroju ma około 3 miliony lat. Zdrowotna solanka siarczkowo-siarkowodorowa ze źródła Malina uchodzi za wodę o najwyższej zawartości aktywnych związków siarki.

Woj. warmińsko-mazurskie
Zamek w Giżycku
Ceglana twierdza z historią sięgającą 1340 roku przez długie lata służyła jako siedziba prokuratora zakonnego Krzyżaków. Dziś jest tu dobrej klasy hotel. Wypoczywając w wygodnych komnatach, można poczuć się jak monarcha.

Jezioro Ukiel w Olsztynie
Największy z 11 akwenów w granicach administracyjnych Olsztyna. Malowniczo poszarpana linia brzegowa, mnóstwo urokliwych zatoczek i nowoczesna infrastruktura. co roku przyciągają tu żeglarskie.

Woj. wielkopolskie
Pałac Kobylniki
Pałac powstał na zlecenie Tadeusza Twardowskiego, właściciela ordynacji Kobylniki, gdy uznał, że dotychczasowa rezydencja nie spełnia warunków higienicznych. Dziś obiekt zdaje się spełniać iście królewskie wymagania.

Woj. zachodniopomorskie
Klify na wyspie Wolin
Skarpy polodowcowe, które podlegają nieustannym zmianom. Najwyższym klifem na 15-km nabrzeżu jest Gostań, opadający na plażę 93-metrową, niemal pionową ścianą.

Szlak Latarni Morskich
17 latarni, a każda inna: z czerwonej lub żółtej cegły, z jednym lub dwoma światłami, prostokątna lub owalna. Spinają całe wybrzeże, będąc doskonałą inspiracją do podróży.