Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Na Opolszczyźnie najmniej uprawnionych


wira 19.02.2016

Najmniejszy odsetek dzieci uprawnionych do wsparcia finansowego w postaci świadczenia wychowawczego z programu ?Rodzina 500 plus? pochodzi m.in z Opolszczyzny (47,2 proc.).


W podobnej sytuacji są mieszkańcy Mazowsza (44,4 procent) i Dolnego Śląska (46,5 proc.). Jak wynika z porównania danych GUS oraz informacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej największy procent dzieci, które mogą zostać objęte programem ,,Rodzina 500 plus” mieszka w województwach: świętokrzyskim (ok. 63 proc.), warmińsko-mazurskim (56,5 proc.) i podkarpackim (55,5 proc.).

Różnica pomiędzy największym odsetkiem dzieci mogących zostać objętych programem (świętokrzyskie), a najmniejszym (mazowieckie) wynosi około 20 punktów procentowych.
Średnia dla wszystkich regionów wynosi 51,7 proc. Oznacza to, że ponad połowa dzieci może otrzymać świadczenie. Jak poinformowało MRPiPS, w ramach programu „Rodzina 500 plus" o wsparcie ubiegać się będzie mogło ok. 2,7 mln rodzin, które pod opieką mają obecnie ponad 3,7 mln dzieci.

Zgodnie z projektem ustawy, świadczenie wychowawcze przyznawane będzie na każde drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku starania się o wsparcie na pierwsze dziecko trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe: 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Program ma wejść w życie w kwietniu. Ministerstwo rodziny zaznaczyło, że wniosek o świadczenie 500 zł będzie można złożyć w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy.