Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Nysa: Miliony na drogi i turystów


27.02.2016

Ponad 226 mln euro czeka na beneficjentów Programu Interreg Czechy-Polska 2014-2020. To najwięcej wśród programów transgranicznych, w których uczestniczy Polska.


Zdecydowaną większość jego funduszy przeznaczono na poprawę dostępności transportowej atrakcji kulturowych i przyrodniczych pogranicza.

Opolszczyzna bierze aktywny udział w pozyskiwaniu pieniędzy. Akceptację zyskał projekt pod nazwą „Zwiększenie transgranicznej dostępności Písečná - Nysa” o wartości dofinansowania 3,1 mln euro. Będzie on realizowany przez kraj ołomuniecki i powiat nyski. Jego realizacja pozwoli na podniesienie jakości najkrótszego połączenia drogowego pomiędzy dwoma ważnymi ośrodkami regionalnymi - Nysą i uzdrowiskowym Jesenikiem.

- W związku z dużym zainteresowaniem programem, przesunęliśmy terminy składania wniosków w trzech konkursach - poinformował wiceminister Adam Hamryszczak. -Dotyczą one edukacji i podnoszenia kwalifikacji, współpracy instytucji i społeczności. Najwięcej czasu na złożenie wniosków mają osoby zainteresowane realizacją projektów służących rozwojowi potencjału przyrodniczego i kulturowego.

Wybrano do realizacji także projekt „Od zamku Frýdlant do zamku Czocha" o wartości dofinansowania 16,8 mln euro, realizowany przez kraj liberecki i województwo dolnośląskie. Ma on ułatwić dojazd m.in. do zamku i pałacu Frýdlant, centrum uzdrowiskowego miejscowości Lázně Libverda, zamku Czocha, uzdrowiskowej miejscowość Świeradów Zdrój, zamku Świecie i zamku Gryf w Proszówce. To tereny, które chętnie odwiedzane są przez niemieckich, czeskich i polskich turystów. - Nowe drogi nie tylko zwiększą bezpieczeństwo podróżujących i skrócą czas przejazdu, ale i ułatwią dotarcie do licznych atrakcji turystycznych - zwrócił uwagę wiceszef resortu. - Inwestycje w infrastrukturę drogową umożliwią dalszy rozwój usług, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę regionu.