Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Samoloty konkurencją dla busów


pau 20.03.2016

Połączenia ze stolicy Dolnego Śląska do niemieckich metropolii są coraz popularniejsze. Pasażerowie korzystają z rozbudowanej siatki rejsów ? do Frankfurtu, Monachium i Düsseldorfu.


Atutem wrocławskiego lotniska jest też szybki dojazd autostradą A4. Nic dziwnego, że z usług wrocławskiego lotniska korzysta coraz więcej pasażerów z Opolszczyzny, którzy w kilka godzin docierają do niemieckich miast.

Frankfurt nad Menem i Monachium to jedne z największych lotnisk przesiadkowych (tzw. hubów) w Europie. Z połączeń korzystają osoby podróżujące z Wrocławia w interesach czy pracownicy międzynarodowych korporacji, jednak coraz częściej także turyści oraz pasażerowie na trasach transkontynentalnych, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych.

- Frankfurt i Monachium to ważne metropolie. Podróżuje do nich coraz więcej osób - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. - Poza tym te porty są jak okna na świat. Podróżnym z Wrocławia umożliwiają dogodną przesiadkę na lot zarówno do innych miast w Europie, jak i w Ameryce czy Azji. Z drugiej strony również Wrocław systematycznie umacnia swoją pozycję na biznesowej mapie Europy i staje się coraz atrakcyjniejszy turystycznie.

W styczniu 2016 roku liczba pasażerów na trasie z Wrocławia do Frankfurtu zwiększyła się o blisko 20 procent, a do Monachium o ponad 7 procent - w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

W sezonie letnim samoloty do Frankfurtu latają trzy razy dziennie, do Monachium również trzy razy dziennie w tygodniu, dwa razy w sobotę i raz w niedzielę. Coraz większe zainteresowanie tymi połączeniami miało wpływ na wprowadzenie przez przewoźników na tych trasach większych samolotów oraz zintensyfikowanie liczby rejsów. Od 7 maja pasażerowie wrocławskiego lotniska skorzystają z dodatkowych, weekendowych połączeń do Monachium.

Ofertę połączeń z Wrocławia do Niemiec uzupełniają rejsy do Düsseldorfu. Samoloty na tej trasie latają codziennie. To połączenie jest popularne zwłaszcza wśród osób podróżujących do i z Zagłębia Ruhry oraz miast Nadrenii-Westfalii. Düsseldorf dzieli tylko kilkadziesiąt kilometrów od Dortmundu, Essen czy Kolonii. W styczniu 2016 roku na tej trasie przybyło blisko 4 procent pasażerów - w porównaniu ze styczniem 2015.

Coraz więcej pasażerów wrocławskiego lotniska jest z Opolszczyzny. Przekonuje ich rozbudowana siatka połączeń. Nie tylko do miast niemieckich. Korzystają także z obsługiwanych przez przewoźników niskokosztowych kierunków południowych, m.in. do Barcelony, Rzymu, Mediolanu czy na Teneryfę oraz na najważniejsze lotniska w Anglii, Irlandii i Szkocji. Zaletą jest również możliwość zarezerwowania on-line miejsca na lotniskowym parkingu, którego ceny zostały dopasowane do portfelów klientów, chcących zostawić samochód nawet przez dłuższy czas. Za 10 dni parkowania to wydatek zaledwie 59 zł.

Nie bez znaczenie jest znakomita lokalizacja lotniska we Wrocławiu, do którego prowadzi Autostradowa Obwodnica Wrocławia, którą bez wjeżdżania do miasta można szybko i wygodnie dostać się na lotnisko drogę S8 z Łodzi i Warszawy, budowaną S5 z Poznania, jak również A4 z kierunku zachodniego (Legnica, Zgorzelec) lub Opolszczyzny i Górnego Śląska. Z Opola do wrocławskiego lotniska jest tylko około 80 km, prawie cały czas autostradą.