Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Budowa nowych bloków na półmetku


koma 24.07.2016

Budowa dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole to największa polska inwestycja po roku 1989.


Właśnie zrealizowano ją w ponad 50-procentach. Ponad 800 spośród 1000 złożonych dotychczas zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, a z każdej złotówki wydanej na inwestycję aż 70 groszy zostaje w kraju.

Obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tysiące. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys. Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole jest dużym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Skalę przedsięwzięcia obrazuje chociażby liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Wykonawca realizuje prace w oparciu o 2,4 tys. obowiązujących norm prawnych. Ponadto ilość wykorzystanych do budowy konstrukcji stalowych (65 tys. ton) jest zbliżona do budowy nowojorskiego Empire State Building, a betonu (250 tys. ton) wystarczyłoby do postawienia drugiego Pentagonu. Długość kabli wynosi natomiast tyle, ile trasa z Warszawy do Lizbony, czyli 3 tys. km.

Prace na placu budowy trwają od początku lutego 2014 roku. Wykonano już główne roboty budowlane, obecnie stanęły konstrukcje kotłowni obu bloków, do montażu których zużyto w sumie ponad 50 tys. ton stali. Trwa montaż części ciśnieniowej kotłów oraz montaż konstrukcji maszynowni bloku nr 6 i poszycia dachowego budynku maszynowni bloku nr 5. Zakończone zostały już prace fundamentowe turbogeneratora maszynowni bloku nr 5.

W najbliższym czasie na plac budowy rozpoczną się dostawy kluczowych podzespołów, m.in. części turbiny, generatora i pomp wody zasilającej. Wykonany został płaszcz chłodni kominowej bloku nr 5

o wysokości 185,1 m. Właśnie trwa nakładanie powłoki ochronnej betonu na powierzchni wewnętrznej płaszcza. Całkowita powierzchnia płaszcza wynosi 4,5 ha, czyli więcej niż powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej. Do jej wykonania zużyto ponad 10 tys. metrów sześciennych betonu i ok. 1800 ton stali. Obecnie trwają prace przy wznoszeniu płaszcza chłodni kominowej nr 6, który mierzy już ponad 75 m.

- To największy projekt inwestycyjny w Polsce po roku 1989 - mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Dzięki zabezpieczonym dostawom polskiego węgla, inwestycja pozwoli zbudować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku.

Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole o mocy 3300 MW dostarczać będzie 8 procent obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią.

Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej, tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 procent, co oznacza ok. 20 procent niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.
Inwestycja ma się zakończyć w I kwartale 2019 roku po przekazaniu do eksploatacji bloku nr 6. Wcześniej, w III kwartale 2018 roku, do eksploatacji zostanie przekazany blok nr 5.