Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Z Chin i Niemiec do Ujazdu w Polsce


wira 24.09.2016

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w tym roku pozyskała inwestycje za ponad miliard złotych, które przyczynią się do powstania 1,5 tys. nowych miejsc pracy.


Według gazety „Financial Times” Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych takich obszarów na świecie. To również lider wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 24 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób.

Zajmuje ponad 2 tys. hektarów na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Pięć udzielonych w ostatnich tygodniach zezwoleń, na czele z IFA Powertrain, największym od 2012 roku inwestorem, pozwoliło KSSE S.A. przekroczyć poziom miliarda złotych pozyskanych inwestycji i już w połowie roku osiągnąć cele założone w tym zakresie na cały 2016.

Od stycznia katowicka strefa pozyskała 13 inwestorów, którzy zatrudnią łącznie ponad 950 osób. Należą do nich taki firmy jak: niemiecka IFA Powertrain Polska, koreański Sekonix, amerykański Guardian Częstochowa, japońska Toyo Seal Poland oraz polski Baby Design Group. Zezwolenia, które wydała katowicka strefa dotyczą gruntów w Ujeździe, Żorach-Osinach, Częstochowie oraz Tychach.

- Każdy inwestor, który chce rozwijać wraz z nami swój biznes jest dla nas ważny - mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. - Zarówno największy, reprezentujący międzynarodowy kapitał, jaki i rodzimy, który na przykład przenosi do naszej strefy część produkcji z Chin. Konsekwentnie realizujemy plan, który założyliśmy na początku roku i oczywiście nie mówimy ostatniego słowa. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami i walczymy o kolejne inwestycje oraz miejsca pracy.

Największą w ciągu ostatnich czterech lat będzie projekt niemieckiego koncernu IFA Powertrain Polska. Światowy lider produkcji wałów napędowych i podzespołów do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych zakupił działkę o powierzchni 12,95 hektarów w Ujeździe (woj. opolskie), gdzie będzie produkować półosie do samochodów. Głównym odbiorcą zakładu będzie Daimler AG, producent samochodów marki mercedes. W fabryce, która powstanie kosztem ponad 430 mln złotych pracę znajdzie blisko 430 pracowników.

Dla prezesa Wojaczka znaczenie ma lokalizacja inwestycji na terenach Ujazdu w woj. opolskim, który wchodzi w kolejną fazę rozwoju. Ujazd przestał już być anonimowym terenem i stał się prężnie rozwijającym się obszarem, który jest w stanie znakomicie wykorzystać potencjał okolicznych gmin, a także dużych miast jak Opole czy Gliwice, znajdujące się w zasięgu 30 minut jazdy samochodem.

W Żorach-Osinach działkę o powierzchni 3,78ha zakupił koreański Sekonix. W powstającym zakładzie będą produkowane oprawy oświetleniowe i moduły LED z przeznaczeniem dla sektora motoryzacji. Wartość inwestycji to 62 mln zł, a zatrudnienie w fabryce znajdzie 90 osób. Innymi koreańskimi inwestorami w Żorach są Shelf31, który uzyskał zezwolenie w kwietniu tego roku oraz prowadząca już działalność Nifco Korea Poland, również reprezentująca sektor motoryzacyjny.

Guardian, amerykański przedstawiciel branży wyrobów ze szkła zainwestuje ponad 240 mln złotych w swój istniejący w Częstochowie zakład wytwarzający m.in. szkło z przeznaczeniem na kolektory słoneczne.

Również w Częstochowie zainwestuje producent wózków, łóżeczek, krzesełek i fotelików dziecięcych Baby Design Group - rodzinna firma z polskim kapitałem. Projekt o wartości 4,5 mln złotych, który wiąże się z zatrudnieniem 25 osób, to pierwsza inwestycja tej firmy realizowana w KSSE. Realizacja projektu wiąże się z przeniesieniem części dotychczasowej produkcji z Chin do Polski.

Prowadzoną na terenach Podstrefy Tyskiej KSSE S.A. działalność rozszerzy japońska spółka Toyo Seal Poland, reprezentująca branżę maszynową. Spółka zadeklarowała zainwestowanie 20 mln zł i utworzenie 25 nowych miejsc pracy. Firma jest producentem uszczelek gumowo-metalowych. Zakłada zwiększenie mocy produkcyjnej, a także rozszerzenie zakresu działalności o produkcję podkładek metalowych.