Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


W Opolu tanieje ogrzewanie, a remonty trwają


kob 07.11.2016

Energetyka Cieplna Opolszczyzny wyda w tym roku niemal 40 milionów złotych na remonty i inwestycje. Ich wynikiem są kolejne obniżki za energię cieplną.


- Od wielu lat analizujemy rynek i staramy się nie tylko reagować na jego oczekiwania, ale też wyprzedzać wiele zjawisk - zapewnia prezes ECO Wiesław Chmielowicz. - Można powiedzieć, że stosujemy profilaktykę, która uprzedza ewentualne niekorzystne zdarzenia. Dlatego w porę modernizujemy nasze urządzenia, infrastrukturę wytwórczą i przesyłową, przy równoczesnym inwestowaniu w rozwój nowych technologii.

Jak pokazują wskaźniki eksploatacyjne (spadek ilości awarii, ograniczenie strat przesyłowych, podniesienie sprawności wytwarzania ciepła w systemach ciepłowniczych spółki), polityka inwestycyjna daje wymierny efekt. Spółka corocznie tworzy plan inwestycyjno-remontowy obejmujący długą listę zadań. W tym roku jest ich 235, wycenionych na blisko 40 milionów złotych. Tylko w Opolu na 158 zadań ECO wyda 21,8 mln. Większość tego budżetu dedykowana jest modernizacjom i remontom, ale nie zabraknie również działań na rzecz poszerzenia listy klientów usług ECO. Będą budowane kolejne węzły, sieci ciepłownicze i przyłącza. Aż 75 proc. nowych podłączeń dotyczy Opola.

Tylko w Opolu realizowane jest 21 zadań na rzecz czystego powietrza, eliminując w tym roku przestarzałe piece węglowe i zastępując je instalacjami umożliwiającymi korzystanie z ciepła systemowego. Korzyści dla klientów i dla miasta są ewidentne: nowe rozwiązania sprzyjają środowisku i likwidują uciążliwości związane z lokalnymi źródłami ciepła.

Nie tylko "Zaodrze”
Inwestycje związane z niedawnym porozumieniem z Opolską Spółdzielnią Mieszkaniową „Przyszłość” na dostawę systemowego ciepła i ciepłej wody, to zaledwie część aktywności ECO na Zaodrzu. Trwa przebudowa sieci w rejonie ulic Spychalskiego, Krapkowickiej, Chmielowickiej i Gospodarczej, gdzie powstaje nowa sieć, zmniejszająca straty ciepła i zapewniająca komfort i bezpieczeństwo dostaw. Budowana po sąsiedzku nowa przepompownia wody sieciowej pozwoli na korzystanie z usług kolejnych klientów.

Opolskie Zaodrze jest adresem jeszcze jednej ważnej inwestycji: budowy nowej sieci ciepłowniczej towarzyszącej modernizacji przeprawy przez Odrę w centrum miasta. Będzie ona podwieszona pod kładką pieszo-rowerową. To konsekwencja decyzji władz Opola, które decydując się na remont przeprawy przez Odrę zdecydowało o powiększeniu zakresu zadania o inwestycje obejmujące modernizację wszystkich magistral prowadzonych przez rzekę na tym właśnie moście.

Dla ECO to już druga w tym roku inwestycja związana z ciepłociągiem prowadzonym przez rzekę. Poprzednia zrealizowana została w Krapkowicach i zastąpiła sieć biegnącą pod dnem Odry, która coraz częściej ulegała zawilgoceniu, niosąc ryzyko awarii. Spółka nie zapomina o części Opola po drugiej strony Odry. Na największym opolskim osiedlu mieszkaniowym im. Armii Krajowej trwa likwidacja węzła grupowego, który zastąpi wygodniejsze rozwiązanie, czyli indywidualne węzły cieplne. 21 budynków czeka znaczny ciepłowniczy skok cywilizacyjny. Na osiedlu pojawią się automatyczne układy sterownicze i nowoczesne rozwiązania technologiczne usprawniające korzystanie z usług ECO oraz gwarantujące ich niezawodność.

Strategia obniża ceny
Modernizacje, inwestycje i poszukiwanie innowacji przekłada się bezpośrednio na korzyść klientów. Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował wniosek ECO i od 1 sierpnia 2016 roku wszyscy korzystający z usług spółki płacą za ciepło średnio 2,11 proc. mniej niż dotychczas. To już druga obniżka w tym roku. Odczują ją przede wszystkim mieszkańcy Opola, w portfelach których zostanie 2,35 proc. oszczędności wynikających z mniejszych rachunków za ciepło. Biorąc pod uwagę również poprzednią obniżkę cen ze stycznia 2016 roku, mieszkańcy Opola uzyskają łącznie w 2016 roku ponad 3 procent oszczędności. W skali całego obszaru działalności firmy spadek cen wyniósł średnio 2,8 proc.

- Monitorujemy rynek, śledzimy i analizujemy trendy cenowe nośników energii - mówi prezes ECO Wiesław Chmielowicz. - Chcemy, żeby nasze ciepło było konkurencyjne i atrakcyjne względem innych sposobów ogrzewania.

W najnowszym opublikowanym niedawno raporcie Urzędu Regulacji Energetyki „Energetyka cieplna w liczbach - 2015”, prezentującym średnie ceny sprzedaży ciepła z systemów ciepłowniczych. Najwyższa cena ciepła wynosi 64,89zł/GJ. Opolszczyzna ze średnią ceną 59,85 zł/GJ plasuje się na 11 pozycji.

Z punktu widzenia klienta najistotniejszy jest jednak koszt ogrzania 1 m kwadr. powierzchni mieszkania, który w Opolu w największych spółdzielniach mieszkaniowych wynosi 1,77 zł/m kwad. przy średnim koszcie 3,98 zł/m kwad w kraju (wg danych GUS za 2015 r.).