Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 września 2023
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


Nysa chce być metropolią - zaczyna od galerii


ema 29.12.2017

Historia Nysy w województwie opolskim zawsze była związana z wielokulturowością. Znajdowała się w rękach zarówno czeskich, jak i niemieckich. Dziś walczy o utraconą sławę.


Duże miasta nie muszą mieć w XXI wieku podwójnych murów obronnych, ale za to posiadanie wielkiego centrum handlowego to wymóg niemal obowiązkowy. Na początku 2018 roku ruszy budowa śródmiejskiej galerii handlowej Dekada w Nysie.

To jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w Nysie i jednocześnie największa inwestycja prywatna w powojennej historii miasta. Koszty szacowane są na ponad 130 mln złotych. Jednocześnie wybudowany obiekt będzie generował stały przychód dla budżetu miejskiego w postaci podatku od nieruchomości (ok. pół miliona zł rocznie) oraz podatku od wynagrodzeń (ok. milion zł).

Na powierzchni ok. 25 tys. metrów kwadr. zlokalizowanych zostanie około 80 sklepów, restauracje i kawiarnie oraz strefa rozrywki z 4-salowym kinem. Dla wygody klientów powstanie podziemny parking na ponad 400 miejsc. Obiekt usytuowany będzie w ścisłym centrum Nysy, pomiędzy Rynkiem a dworcami: autobusowym i kolejowym.

W grudniu wystąpiono o pozwolenie na prace wyburzeniowe istniejących obiektów. Koncepcję obiektu i projekt budowlany przygotowuje jedna z największych pracowni architektonicznych w Polsce. Warszawscy architekci są również twórcami Galerii Solaris w Opolu oraz Stadionu Narodowego w Warszawie. - Z naszego doświadczenia wynika, że nowoczesne, dobrze zaprojektowane obiekty w centrum miasta przyciągają dużą liczbę konsumentów, co wpływa na pozytywne zmiany w strukturze handlu i usług w danej miejscowości. - mówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada SA. - Zyskują nie tylko klienci, ale również lokalni przedsiębiorcy, którzy mogą otworzyć swoje sklepy lub punkty usługowe w galerii. Znacznie zwiększy się zapotrzebowanie na gastronomię w Rynku, aby po zakupach spędzić czas w okolicach historycznych kamienic czy nyskiej katedry. Powstaną także nowe miejsca pracy dla mieszkańców Nysy i powiatu nyskiego. Szacujemy, że zatrudnienie znajdzie blisko 600 osób, a Galeria Dekada będzie jednym z największych pracodawców w Nysie.

W wielobryłową elewację budynku galerii wkomponowane zostanie historyczne ogrodzenie XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej. Powstanie szklany pasaż z zachowaną przedwojenną kostką granitową. Mimo że budowa jeszcze nie ruszyła, stan wynajmu obiektu przekroczył obecnie 50 procent jego powierzchni.

Dekada posiada kilka funkcjonujących już śródmiejskich galerii handlowych: w Skierniewicach, Żyrardowie, Malborku czy Sieradzu. Wszystkie te obiekty zostały bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców i cieszą się dużą i wciąż rosnącą popularnością. Zapewne taki sam efekt zostanie osiągnięty w Nysie.