Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


10 tysięcy złotych na głowę Opolanina


ab 20.02.2010

Statystyczny dłużnik jest 37-letnim mężczyzną spod znaku Byka


Jak wynika z raportu przygotowanego przez Grupę KRUK, zadłużenie mieszkańców województwa opolskiego sięgnęło w 2009 roku 489 mln zł. Statystyczny dłużnik jest 37-letnim mężczyzną spod znaku Byka. Raport powstał w wyniku analizy zadłużenia i danych statystycznych grupy ponad 2 milionów osób, których sprawy w 2009 roku były obsługiwane przez największą polską firmę windykacyjną.

Na tle całego kraju zdecydowanie wyróżnia się województwo mazowieckie, w którym wartość zadłużenia wynosi 1 454 mln zł. Najmniej zadłużeni są mieszkańcy podlaskiego (146 mln zł). Jeśli chodzi o zadłużenie osób fizycznych i przedsiębiorstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca, region opolski znajduje się na pierwszym miejscu ze średnią wartością długu 10 042 zł.

Konsument-rekordzista z Opolszczyzny jest zadłużony na 404 tys. zł, dla pocieszenia dług mieszkańca warmińsko-mazurskiego przekracza 1 mln zł. Najbardziej zadłużone przedsiębiorstwo w regionie opolskim ma do spłaty ponad 134 mln zł. Iwona Słomska z zarządu KRUK S.A. uważa, że obecny poziom zadłużenia statystycznego Polaka daje mu jeszcze szansę uporania się z problemem. Raty wynikające z wysokości zadłużenia nie są wygórowane i w większości przypadków możliwe do regularnej spłaty. Trzeba jednak działać tak, by długi nie rosły.