Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Opolska europosłanka w fabryce lodów


12.04.2015

Namysłowska fabryka lodów zamierza postawić na młodych i stworzyć im szansę na praktykę, a w przyszłości pracę. Trwa walka z bezrobociem.


W namysłowskiej fabryce lodów młodzi pracownicy i praktykanci firmy zaprezentowali europosłance Danucie Jazłowieckiej, wiceprzewodniczącej Komisji Parlamentu Europejskiego do spraw Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Inicjatywę Na Rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych - Nestlé needs YOUth. Program ten jest odpowiedzią na trudności związane z wchodzeniem i odnajdywaniem się młodych ludzi na rynku pracy. Zakłada ona stworzenie możliwości zatrudnienia przez Nestlé do końca 2016 roku 20 tys. Europejczyków do 30. roku życia. Połowa z nich otrzyma propozycję pracy, natomiast pozostali - oferty płatnych praktyk oraz staży. W Polsce skorzystało z tego już 700 osób, mimo że firma jest dopiero na półmetku realizacji zaplanowanych działań. Nie zwalnia tempa, wręcz przeciwnie - do wspierania zatrudniania młodzieży, szczególnie poprzez organizowanie praktyk i warsztatów rozwijających kompetencje młodych ludzi, zachęca także swoich partnerów biznesowych w całej Europie.

- Jestem przekonany, że wzajemne wspieranie się i dialog pomiędzy tymi sektorami prywatnym i publicznym mogą spowodować konkretne zmiany na europejskim rynku pracy - powiedział prezes Simon Smith. -Wspieranie zatrudniania ludzi młodych leży w naszym wspólnym, społecznym interesie.

Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy nie przedstawia się optymistycznie. W Hiszpanii czy Grecji pracy nie ma ponad 50 procent zdolnych do jej wykonywania młodych, w Polsce bezrobotnych jest prawie jedna czwarta osób do 24. roku życia.

Według danych Eurostat2 w Unii Europejskiej (EU-28) w styczniu 2015 roku wskaźnik bezrobocia młodych osób do 25 roku życia wynosił 21,2 procent. W styczniu 2015 roku najniższe bezrobocie młodzieży odnotowano w Niemczech (7,1 procent) i Austrii (8,2 procent).