Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Górażdże korzysta z odkryć zwycięzców


15.12.2014

Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Stowarzyszenie Natura i Człowiek oraz Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX to laureaci prestiżowego konkursu.


Druga polska edycja konkursu przyrodniczego Quarry Life Award od marca tego roku była realizowana w kopalniach Grupy Górażdże z Opolszczyzny. - Celem konkursu jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement - wyjaśnił Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement na gali, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach. - Pragniemy propagować wiedzę na temat walorów przyrodniczych terenów kopalnianych oraz przyczynić się do zachowania ich wyjątkowej fauny i flory w przyszłości. W realizacji tego zadania już po raz drugi pomagają nam przyrodnicy z całej Polski.

W finale polskiego konkursu jury pod przewodnictwem prof. Arkadiusza Nowaka z Uniwersytetu Opolskiego oceniało innowacyjność i kreatywność projektów badawczych, zaangażowanie uczestników, możliwość praktycznej realizacji projektów oraz uwzględnienie problemów lokalnych. Najwięcej punktów przyznano studentom z Uniwersytetu Wrocławskiego i Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt poświęcony analizie glebowego banku nasion. Otrzymali 5 tys. euro. - Być może przeznaczymy tę nagrodę na ekspedycję naukową na Bałkany - mówi Grzegorz Swacha, koordynator projektu.

Drugie miejsce zdobyli członkowie stowarzyszenia „Natura i Człowiek” z Wrocławia za projekt inwentaryzacji gatunków dzikich pszczół w Kopalni Wapienia Górażdże. Trzecie wywalczyło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, które wzięło pod lupę gatunki płazów i gadów występujących w Kopalni Wapienia Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gatunków rzadkich, jak np. gniewosz plamisty.

Choć konkurs skierowany jest do młodych przyrodników, jego prawdziwym adresatem są przedstawiciele kopalnianej fauny i flory, którzy dzięki tej inicjatywie mają szansę odzyskać utracone w wyniku wydobycia tereny. Na edycję międzynarodową wpłynęło 300 projektów zgłoszonych w 22 krajach na czterech kontynentach. Do ścisłego finału przeszło 110 najlepszych prac. Ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań na terenie kopalń i na tej podstawie opracowania zaleceń i wytycznych w zakresie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalnianych.

Wyniki ich badań posłużą koncernowi HeidelbergCement i Grupie Górażdże do prowadzenia efektywniejszych działań rekultywacyjnych. Rozstrzygnięcie międzynarodowej edycji, w której jednocześnie uczestniczą polskie zespoły z finałowej piątki, nastąpi 9 grudnia w Pradze. Na tym szczeblu przyrodnicy walczą o nagrody pieniężne o łącznej wartości 80 tys. euro.