Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Statystyczny Polak na wakacjach


23.07.2015

Statystyczny Polak, który w tym roku jedzie na wakacje ma mniej niż 60 lat, jest mieszkańcem dużego miasta, ma wyższe wykształcenie.


Dochód jego gospodarstwa domowego przekracza 2 500 zł. Ponad 11-dniowy wypoczynek z drugą osobą przeznaczy głównie na zwiedzanie i wycieczki oraz relaks na plaży lub basenie. Taki obraz rysuje się na podstawie danych z badania „Wakacyjne plany Polaków” przeprowadzonego przed obecnym sezonem wakacyjnym.

- W tym roku letni wyjazd zaplanowało prawie 16 mln Polaków: niecałe 11 mln w kraju i ponad 5 mln za granicę - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży w Mondial Assistance. - Łącznie to o ponad milion więcej niż rok temu. Na podstawie wyników badania można powiedzieć, że będą to przede wszystkim studenci, urzędnicy, nauczyciele, pracownicy biurowi, wykwalifikowani pracownicy techniczni, specjaliści i osoby zajmujące stanowiska kierownicze

Spośród tych, którzy wakacje planują w najbliższych tygodniach prawie połowa na urlopie było także rok temu, 12 procent nigdy wcześniej nie było na wakacjach.

Ile wydajemy na wakacjach
Średni szacowany koszt wyjazdu przypadający na jedną osobę to 1778 zł, przy czym w przypadku wyjazdu w Polsce będzie to 1321 zł, a zagranicznego aż 2608 zł. Na wakacje poza Polską statystycznie pozwalają sobie osoby o miesięcznych dochodach gospodarstwa domowego przekraczających 4500 zł.

Osoby zdecydowane na zagraniczne wakacje najczęściej deklarowały osobowe wydatki w przedziale 1,5-2 tys. zł - 19 procent odpowiedzi. Nieznacznie mniejsza (16procent) jest grupa spodziewająca się wydatków 2-2,5 tys. zł czy 1-1,5 tys. zł (15 procent). Znacząca jest też grupa planująca bardzo duże koszty na osobę, przekraczające 6,5 tys. zł (4procent).

Przy wyjazdach krajowych prawie 4 procent deklarowało wydanie poniżej 1 tys. zł. Niewiele mniej zakładało wydatki pomiędzy 1-1,5 tys. zł.

Leniuchowanie na plaży
Większość Polaków (58 procent wyjeżdżających za granicę i 48 procent wypoczywających w kraju) planujących urlop zakłada, że będzie on długi i potrwa 11 i więcej dni. Bardzo rzadko zakładamy krótkie wakacje trwające poniżej 5 dni - 8 procent w przypadku krajowych i 2 procent przy zagranicznych.

Na wycieczkach zagranicznych turyści zamierzają zwiedzać i jeździć na wycieczki (84 procent), ale także poświęcić ten czas na odpoczynek na plaży i basenie (64 procent). Interesuje ich również życie nocne.

Osoby zostające w kraju zamierzają leniuchować na plaży i basenie (64 procent), a niemal tyle samo wykazało chęć zwiedzania Polski, uczestniczenia w pieszych wyprawach (56 procent).

Obawiają się o pogodę
67 procent planujących zagraniczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie. Statystycznie będą to najczęściej osoby w wieku 30-49 lat, z wykształceniem wyższym, często na stanowisku kierowniczym czy właściciel firmy o dochodzie gospodarstwa domowego przekraczającym 4500 zł.
Na pewno motywacją są pojawiające się w mediach informacje o wysokich kosztach leczenia polskich turystów. Wypadki za granicą bardziej działają na wyobraźnię lepiej wykształconych i częściej słyszących takie informacje.
Wyjeżdżając na wakacje Polacy często obawiają się zamieszek, strajków czy ataków terrorystycznych (takie obawy wyraziło 11 procent tych, którzy zamierzają skorzystać z biura podróży i 8 procent tych, którzy wyjadą samodzielnie). Martwią ich również ewentualne problemy zdrowotne na wyjeździe i tradycyjnie zła pogoda.