Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Rozrasta się Elektrownia Opole


amal, fot: Piorog/Wiki 18.09.2015

W Opolu rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej kotła, do której zużyte zostanie 50 tys. ton stali. Zgodnie z planem prace potrwają do czerwca przyszłego roku.


Realizacja projektu budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole sięgnęła 20 procent. Budowa dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW to nie tylko największy spośród obecnie realizowanych kontraktów energetycznych w Polsce, ale i największa inwestycja przemysłowa po 1989 roku. Wart blisko.

Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana przy dużym udziale polskich firm z powodzeniem wchodzi w kolejny etap. Kluczem do opłacalności projektu będzie m.in. zastosowanie najnowszych technologii pozwalających uzyskać lepsze wyniki w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 procent od obecnie uzyskiwanych w polskiej energetyce. - Realizacja tego projektu pozwoli ponadto na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko - mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elementy konstrukcji głównej zamontowane zostaną z wykorzystaniem żurawia wieżowego o wysokości 130 metrów i maksymalnym udźwigu 124 ton, ustawionego w środku kotła. Na główną konstrukcję stalową kotłowni składa się ponad 100 elementów, które montowane będą w osiach o wymiarach 30 na 30 metrów i wysokości 120 metrów. W pierwszej kolejności zostaną zamontowane najcięższe elementy, czyli słupy główne, każdy o wadze około 90 ton. Materiały niezbędne do zrealizowania całego etapu inwestycji składowane będą na placach o łącznej powierzchni około 12 000 metrów kwadr. Szacowana ilość konstrukcji drugorzędowej to około 20 tys. ton na każdy z bloków. - Praca przy tak wymagającym projekcie wymaga odpowiedniego zaplanowania, użycia wyspecjalizowanego sprzętu oraz zaangażowania doświadczonych inżynierów - jesteśmy na to przygotowani - mówi Jose Angel Andres Lopez, wiceprezes zarządu ds. produkcji Mostostal Warszawa.

Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 roku, a blok nr 6 w lutym 2019 roku. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.