Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Darowizna dla potrzebujących od mniejszości


20.11.2015

Dwie rodziny o złej sytuacji materialnej, w których dodatkowo dzieci są niepełnosprawne otrzymały darowiznę w wysokości niemal 10 tys. złotych.


Ofiarodawcami byli przedstawiciele Związku Niemieckich Stowarzyszeń (ZNSSK) oraz Towarzystwa Dobroczynnego Niemców na Śląsku (TDNS) pod przewodnictwem oraz Bernarda Lellka.

Darowizna jest efektem akcji charytatywnej, którą Związek Niemieckich Stowarzyszeń przeprowadził podczas V Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu. W sumie od ponad 7 tys. uczestników biorących udział w wydarzeniu udało się zebrać 6650 złotych. Kolejne 2700 zł ufundował zwycięzca konkursu literackiego ZNSSK „Los Niemców w Polsce po roku 1945”. Laureat, który nie pragnąc rozgłosu, zdecydował się pozostać anonimowy, przekazał na cel charytatywny całą nagrodę za pierwsze miejsce.

Towarzystwo przekazuje rokrocznie około 160 tys. złotych na pomoc potrzebującym, głównie członkom mniejszości niemieckiej, lecz wspiera także innych potrzebujących. Dodatkowo TDNS przeznacza co rok około 16 tys. zł na tak zwaną pomoc doraźną w trudnych sytuacjach losowych w całej Polsce, na obszarach zamieszkiwanych przez członków mniejszości niemieckiej.