Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Największa elektrownia wiatrowa w Polsce


żuk 02.12.2015

Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku farmę wiatrową Lotnisko o mocy 90 MW. To kolejna i zarazem największa inwestycja Grupy PGE w segmencie energetyki odnawialnej.


Jednocześnie jest to największa farma wiatrowa uruchomiona w tym roku w Polsce. Inwestycja o wartości blisko 520 mln zł zlokalizowana jest w województwie pomorskim, w miejscowości Kopaniewo na terenie dawnego lotniska wojskowego. Po jej uruchomieniu łączna moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej wzrosła do 441 MW. Oficjalne otwarcie FW Lotnisko odbyło się 1 grudnia 2015 roku. Już teraz energii wyprodukowanej przez wiatraki Grupy PGE wystarcza do zasilenia ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Lotnisko składa się z 30 turbin Alstom ECO 110, każda o mocy nominalnej 3 MW. Stalowe wieże o wysokości 90 m, na których zamontowane zostały turbiny, powstały na terenie Stoczni Gdańskiej w zakładach, specjalizujących się w produkcji wysoko przetworzonych produktów dla energetyki wiatrowej.

Prognozowana produkcja energii elektrycznej FW Lotnisko to ponad 200 tys. MWh rocznie, co pozwoli uniknąć emisji ok. 235 tys. ton dwutlenka węgla rocznie. Poza siłowniami wiatrowymi, integralną częścią FW Lotnisko jest stacja elektroenergetyczna 30/110 kV wyposażona w transformator 120 MVA. Farma przyłączona jest do sieci poprzez unikalną w skali kraju, dwutorową, linię kablową 110kV o długości niemal 40 km. 

Obszar farmy wiatrowej Lotnisko obejmuje powierzchnię ok. 550 ha, na których znajduje się ponad 9 km dróg dojazdowych łączących nowo oddaną elektrownię z działającą po sąsiedzku i farmą wiatrową Wojciechowo o mocy 28 MW.

Farma wiatrowa Lotnisko to kolejny projekt w segmencie energetyki odnawialnej. W tym roku uruchomiono również farmę wiatrową Karwice o mocy 40 MW oraz pierwszą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,6 MW, zlokalizowaną na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Kolejne dwie farmy wiatrowe będące w fazie realizacji, tj. Resko II o mocy 76 MW i Kisielice II o mocy 12 MW, zgodnie z harmonogramem zostaną oddane do użytku do końca 2015 roku.

Po ich uruchomieniu łączna moc działających instalacji wiatrowych zarządzanych przez spółkę PGE Energia Odnawialna wzrośnie do 529 MW. Przygotowywany jest również projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W sierpniu 2015 roku ogłoszony został przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych.