Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Polscy rajdowcy uhonorowani w Paryżu


kwir 06.12.2015

Zwieńczenie zwycięskiego sezonu - Kajetanowicz, Baran i LOTOS Rally Team z mistrzowskimi trofeami na galach Eurosport Events (3 grudnia) i FIA (4 grudnia) w Paryżu;


  • Najlepszy sezon Kajetanowicza w karierze - Polak otrzymał puchary za Rajdowe Mistrzostwo Europy w klasyfikacji generalnej oraz tytuły Zimowego i Szutrowego Mistrza Europy;
  • LOTOS Rally Team nagrodzony za zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej Rajdowych Mistrzostw Europy.

Po 18 latach przerwy trofea dla najlepszej rajdowej załogi Starego Kontynentu ponownie trafiły do Polski. Stało się to za sprawą Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana. 4 grudnia Rajdowi Mistrzowie Europy uczestniczyli w najbardziej prestiżowym wydarzeniu w świecie sportów motorowych, czyli oficjalnej gali rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Na deskach słynnego paryskiego kabaretu le Lido spotkali się najlepsi z najlepszych. Wyróżniono triumfatorów wszystkich serii odbywających się pod egidą FIA - począwszy od rallycrossu przez karting, aż po Formułę 1 i rajdy samochodowe.

Kajetanowicz i Baran odebrali wyjątkowe statuetki za tytuł Rajdowych Mistrzów Europy, który w rewelacyjnym stylu wywalczyli już na jedną rundę przed końcem sezonu. W walce o to trofeum Polacy punktowali we wszystkich rundach mistrzostw, 7 z 8 rajdów ukończyli na podium, w tym aż 3 wygrali, a w 2 imprezach zdobyli maksymalną liczbę punktów, co w tym sezonie FIA ERC nie udało się żadnej innej załodze. Potwierdzeniem imponującego tempa Polaków jest fakt, że w tegorocznych zmaganiach w RME załoga LOTOS Rally Team wygrała aż 38,5 % odcinków specjalnych (45 na 117).

Dzień wcześniej Kajetanowicz i Baran gościli na ceremonii wręczenia nagród na zaproszenie Eurosport Events, czyli organizatora i promotora międzynarodowych serii takich jak:

  • Wyścigowe Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych (FIA WTCC),
  • Wyścigowy Puchar Europy Samochodów Turystycznych (FIA ETCC),
  • Motocyklowe Mistrzostwa Świata w wyścigach długodystansowych (FIM EWC)
  • Rajdowe Mistrzostwa Europy (FIA ERC).


Podczas ceremonii w paryskim centrum wystawowym Porte de Versailles, z rąk Sebastiena Loeba - 9-krotnego Rajdowego Mistrza Świata, Kajetanowicz i Baran otrzymali statuetki upamiętniające tegoroczne osiągnięcia LOTOS Rally Team. W sezonie 2015 Polacy nie tylko wygrali klasyfikację generalną europejskiego czempionatu. Oprócz tego Kajetan Kajetanowicz wywalczył tytuły Zimowego (FIA ERC Ice Master) i Szutrowego Mistrza Europy (FIA ERC Gravel Master), a LOTOS Rally Team był najlepszy w klasyfikacji zespołowej FIA ERC, uzupełniając tym samym europejski hat-trick Polaków (triumfy w klasyfikacji kierowców, pilotów i zespołów). W drodze po ten tytuł, team Kajetanowicza pokonał m.in. fabryczną ekipę Peugeota, która w wielu rundach FIA ERC wystawiała dwa samochody, podczas gdy o punkty dla polskiego zespołu walczyła wyłącznie załoga LOTOS Rally Team.

Kajetan Kajetanowicz:
- Nigdy bym nie przypuszczał, że rajdy doprowadzą mnie kiedyś na deski słynnego paryskiego kabaretu :-). Rola w jakiej przyszło mi na nich wystąpić przysporzyła mi nieco tremy, ale już wiem, że to trema, jaką chcielibyśmy odczuwać po każdym sezonie. Gdy wyczytano moje i Jarka nazwiska, poczułem że muszę się uszczypnąć, by dotarło do mnie to, w jak doborowym towarzystwie się znaleźliśmy. Kroki jakie zrobiliśmy w drodze na scenę były zdecydowanie najprzyjemniejszymi w mojej karierze. Każdy z nich, czy to na śniegu, lodzie, szutrze lub asfalcie, robiłem z myślą by stać się jeszcze szybszym i lepszym kierowcą. Nie mogę Wam obiecać kolejnych sukcesów, ale wiem na pewno, że nie przestaniemy wytrwale kroczyć w ich kierunku razem z całym zespołem. Na nasz triumf złożyło się mnóstwo czynników. Jestem wdzięczny i dumny zarazem z tego, że tak wiele życzliwych nam ludzi dołożyło do niego swoją cegiełkę. Nie bylibyśmy Mistrzami Europy, gdyby nie ciężka praca całego LOTOS Rally Team, wysiłki chłopaków z M-Sportu, wsparcie naszych lojalnych Partnerów z Grupy LOTOS, CUBE.ITG oraz Driving Experience, a także energia płynąca od kibiców. Dziś wszyscy jesteśmy Mistrzami Europy.

Maciej Woda, szef M-Sport Poland:
- Chciałbym gorąco pogratulować Kajetanowi i Jarkowi zdobytego tytułu. Słowa uznania należą się również sponsorom, którzy uwierzyli w talent Kajetana i jego nieustanne dążenie do perfekcji, jak również wszystkim członkom zespołu. To wspaniałe uczucie i powód do dumy - widzieć polską załogę, wspieraną przez polskich sponsorów i obsługiwaną przez polski zespół na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy. W tym roku Kajetan i Jarek pokazali nie tylko wysokie tempo, ale również bardzo ważną w rajdach regularność na odcinkach oraz dowiedli niezawodności i konkurencyjności Fiesty R5 podczas całego, długiego sezonu. Z mojej, jak również M-Sport Poland, perspektywy zdobyty tytuł to ukoronowanie ciężkiej pracy załogi i całego zespołu, za którą chciałbym serdecznie podziękować.

Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS SA:
- Te spektakularne sukcesy mistrzowskiego teamu nie dziwią. To są po prostu najwyższej klasy sportowcy. Cieszymy się razem z nimi i gratulujemy im zwycięstwa. Dla nas jest to podwójny powód do dumy. Raz - bo to rewelacyjni, profesjonalni zawodnicy jeżdżący w barwach LOTOSU, a dwa - ich zwycięstwa dobitnie pokazują, że mądry i właściwie adresowany sponsoring zawsze przynosi zakładane efekty, a nawet większe. Grupa LOTOS przez lata wypracowała transparentną i wyważoną strategię sponsoringu sportowego, która dziś daje piękne osiągnięcia i sukcesy sportowcom, a całemu społeczeństwu niezapomniane emocje i szczerą radość. Naszym priorytetem są sporty motorowe. Ale wsparcie kierowane jest również do klubów i organizacji sportowych zaangażowanych w inne popularne dyscypliny jak piłka nożna, skoki narciarskie, siatkówka, taniec sportowy. Te dwa obszary sponsoringu łączymy z trzecim - o charakterze wybitnie społecznym i edukacyjnym, jakim jest wspieranie młodzieży w uprawianiu sportu, a przez to budowanie przyszłych kadr zawodniczych. Wiemy, że nowoczesne firmy powinny aktywnie włączać się w sponsoring sportowy, bo owoce tych działań służą całemu społeczeństwu i krajowi. Nigdy dość takich pięknych zwycięstw, jak Kajetana i Jarka, i nigdy za dużo mistrzowskich tytułów dla Polaków.

Kajetan Kajetanowicz - kierowca rajdowy (Automobilklub Polski), urodził się 5 marca 1979 r. w Cieszynie, mieszkaniec Ustronia; zawodnik LOTOS Rally Team, Rajdowy Mistrz Europy 2015 oraz czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski w latach 2010-2013.