Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Koszelówka: Nie chcą przyjmować uchodźców


sampap 13.12.2015

Jeden z ośrodków wypoczynkowych w Koszelówce pod Płockiem, który planował przyjęcie uchodźców w ramach ich unijnej relokacji, wycofał się z tego zamiaru.


Powodem był sprzeciw okolicznych mieszkańców. Zaprotestował też samorząd tamtejszej gminy Łąck. Z końcem października Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC) ogłosił przetarg nieograniczony na zakwaterowanie i wyżywienie cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy - postępowanie, przedłużone do końca listopada, dotyczy wyboru dziesięciu ośrodków, z których każdy mógłby przyjąć co najmniej 120 osób.

To właśnie w tym postępowaniu zamierzał złożyć swą ofertę jeden z ośrodków wypoczynkowych w Koszelówce, niewielkiej miejscowości położonej nad Jeziorem Zdworskim, największym na Mazowszu. Ośrodek wycofał się z pomysłu po konsultacji z udziałem mieszkańców i przedstawicieli gminy Łąck.

"Na początku listopada z własnej inicjatywy zorganizowaliśmy spotkanie. Chodziło o to byśmy poznali opinie okolicznych mieszkańców. Mieliśmy wątpliwości, czy przystąpić do przetargu. Ponieważ pojawiły się opinie negatywne, wycofaliśmy się. Te opinie były decydujące" - powiedziała PAP Martyna Kaźmierczak z ośrodka w Koszelówce.

Według wójta gminy Łąck Zbigniewa Białeckiego, tworzenie ośrodków dla cudzoziemców miałoby negatywny wpływ na rozwój priorytetowej dla gminy turystyki. Jak podkreślił, w sprawie lokalizacji tego typu ośrodków konieczne jest uwzględnienie opinii władz lokalnych, a przede wszystkim mieszkańców, czego - jak ocenił - nie przewiduje procedura przetargowa UdSC.

"Jest tam jedynie wymóg oświadczenie właściciela ośrodka, który informuje samorząd, że taki ośrodek ma powstać. To jest nie do przyjęcia" - powiedział PAP Białecki.

Zaznaczył przy tym, że w przypadku Koszelówki, gdzie mieszka ok. 100 osób, przyjęcie w jednym ośrodku uchodźców, mogłoby co najmniej podwoić liczbę mieszkańców.

"A co z dziećmi, z przedszkolem, ze szkołą, co z innymi sprawami, jak opieka. Nikt nie pyta nas o zadanie" - dodał Białecki. Przyznał, iż dotychczas nie ma informacji o innych ośrodkach wypoczynkowych z terenu gminy, które chciałyby przyjąć cudzoziemców.

W połowie listopada rada gminy Łąck oraz jej sołtysi wydali oświadczenia, w których sprzeciwili się tworzeniu na terenie gminy ośrodków dla "uchodźców z krajów Afryki, Azji i innych terenów".

W sobotę w Płocku ok. 250 osób, głównie młodych, przeszło w marszu pod hasłem: "Nie oddamy Koszelówki". Uczestniczyli w nim m.in. członkowie ONR, a także mieszkańcy Koszelówki i innych miejscowości spod Płocka, jak Gostynin czy Sierpc.

"Na dobrą sprawę o tym, czy ośrodki dla imigrantów powstaną w jakiejś miejscowości, czy też nie, dowiemy się dopiero po zakończeniu przetargu na ich tworzenie" - powiedział współorganizator marszu Marcin Baciński z partii KORWiN, uzasadniając w ten sposób powód manifestacji, mimo, że ośrodek w Koszelówce zapewnił o wycofaniu się z projektu uczestniczenia w postępowaniu UdSC.