Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 04 lipca 2020
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda


Kiedyś studiował w Opolu, teraz trafił do "Milionerów" i wygrał niezłą sumkę


am 19.07.2011

40 tysięcy złotych w kilkanaście minut. Możesz się sprawdzić, czy ty też zarobiłbyś te pieniądze. Wystarczy odpowiedzieć na pytania, które sprawiły, że Jerzy Müller zarobił sporo pieniędzy.


W popularnym turnieju "Milionerzy" Opolanie walczyli z różnym skutkiem. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Jerzego Müllera, który najszybciej odpowiedział na pytanie, deklasując dziewięciu rywali. Psychicznie wspierała go żona Jadwiga, która towarzyszyła mu w czasie nagrania. 54-letni kandydat do zdobycia miliona pochodzi z Chorzowa. To właśnie wtedy otrzymał szkolne przezwiska: cyklop i gerd.

Z Opolem związał się na stałe w czasie studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej, gdzie przez cztery lata zgłębiał wiedzę na kierunku pedagogiki kulturalno-oświatowej. Teraz pracuje w branży reklamowej. Przy pierwszym pytaniu nie potrzebował ani chwili na zastanowienie. Wiedział, że w znanej dziecięcej wyliczance ene, due, rabe połknął... bocian żabę. Uśmiechnął się czytając inne warianty: sołtys grabie, dziadek babę czy rycerz szpadę. 1000 złotych zdobył również bez najmniejszego problemu. Czego chce się pozbyć ten, co przeprowadza deratyzację? Na pewno nie chwastów, tylko gryzoni - twierdził z przekonaniem.

Pytanie za 2 tys. zł brzmiało: Zgodnie z tradycją kula wędrująca na maszt oznacza rozpoczęcie:
a. wyścigu kolarskiego
b. gonitwy
c. wyścigu żużlowego
d. maratonu

Pan Jerzy szybko wybrał gonitwy, choć szukał odpowiedzi związanej z wyścigami konnymi i rozpoczął zapoznawanie się z kolejnym pytaniem: Na Downing Street rezydują członkowie rządu:
a. Stanów Zjednoczonych
b. Wielkiej Brytanii
c. Nowej Zelandii
d. Australii

Niemal bez wahania wskazał Anglię, inkasując na swoim koncie 5 tys. zł. Pytanie za 10 tys. zł przysporzyło mu najwięcej problemów, związane było z pojęciem propinacji. Nie znał bowiem na nie odpowiedzi. Dzięki propinacji właściciele ziemscy mieli wyłączne prawo do:
a. polowania w lasach
b. produkcji alkoholu
c. nocy z żoną chłopa
d. dziedziczenia po chłopach

- Nie mam żadnego skojarzenia - przyznał na wizji, prosząc równocześnie publiczność o pomoc. Tym samym skorzystał z pierwszego koła ratunkowego. Ludzie zgromadzenie w studio nie byli jednomyślni. 38 procent uznało, że chodzi tu o produkcję alkoholu, a 27 procent przychyliło się do dziedziczenia po chłopach.
Pan Jerzy bał się zaufać publiczności, więc poprosił o koło ratunkowe, czyli telefon do przyjaciela. Wybrał kontakt z synem Jakubem. Młody człowiek bez wahania wyrecytował, że propinacja to wyłączne prawo właściciela dóbr ziemskich do produkcji i sprzedaży alkoholu. Przypadkowo identyczna odpowiedź znajduje się w internetowej encyklopedii.

Prowadzący Hubert Urbański długo musiał uciszać rozbawioną publiczność, gdyż słychać było jak syn uderza w klawiaturę. Gdy zapytał się gracza o dziwny dźwięk, ten zripostował, że Kuba właśnie jest w pracy. - To chyba, że na drugą zmianę - zaśmiał się prowadzący, zdając sobie sprawę z godziny nagrywania programu. Dzięki Jakubowi i publiczności 10 tys. powędrowało do kieszeni pana Jerzego. Dalej jednak było coraz trudniej. Które z wydarzeń może pamiętać dzisiejszy nastolatek?
a. katastrofę w Czarnobylu
b. śmierć Olafa Palmego
c. odkrycie wraku Titanica
d. masakrę w Columbine

Najpierw gracz ustalił, że wybuch w elektrowni miał miejsce ok. 1986 roku, więc tę odpowiedź wyeliminował. Postanowił skorzystać z ostatniego koła ratunkowego pół na pół, aby komputer odrzucił losowo dwa niepoprawne warianty. Została odpowiedź a i d - 20 tys. zł należało do pana Jerzego. Przed progiem gwarantowanym 40 tys. zł Hubert Urbański był ciekawy, czy pan Jerzy ma żyłkę hazardzisty. - Mój mąż wygląda na spokojnego, ale należy do osób lubiących ryzyko - przyznała żona Jadwiga. Za kilka minut musiał to udowodnić, ponieważ kompletnie nie znał odpowiedzi na kolejne pytanie: Tytułowa bohaterka pani Bovary z powieści Flauberta popełniła samobójstwo, zażywszy:
a. cykutę
b. arszenik
c. strychninę
d. rycynę

Müller przyznał się, że nie czytał tej powieści, a tylko widział film pod takim samym tytułem. Odrzucił odpowiedź d, uznając że po wypiciu rycyny trudno doczekać się zejścia śmiertelnego. Postawił zwycięsko na arszenik - tak samo jak 63 procent publiczności, która głosowała tajnie. 75 tys. zł miała mu przynieść poprawna riposta na pytanie: Czyimi synami byli biblijni bliźniacy Ezaw i Jakub
a. Abraham
b. Dawid
c. Mojżesz
d. Izaak

Wahał się chwilę pomiędzy odpowiedzią a i d, ale w końcu uznał, że chodzi o Abrahama. Tym razem intuicja go zawiodła, gdyż ojcem bliźniaków był Izaak. Jerzego Müller wygrał w "Milionerach" 40 tys. zł, choć marzył o milionie. Do tej pory ośmiu zawodników usłyszało pytanie, za które mogli otrzymać niebotyczną sumę. Aż siedmiu z nich zabrało 500 tys. zł i wyszło ze studia. Znalazł się tylko jeden odważny. Wybrał jednak błędną odpowiedź i zachował jedynie gwarantowane 32 tys. zł. Jedną z najciekawszych zawodniczek była Paulina Kowalczyk, która rok temu miała szansę odpowiedzieć na pytanie za milion złotych, będąc w posiadniu dwóch kół ratunkowych. Cały czas wskazywała poprawną odpowiedź, ale w końcu wycofała się z gry. Podobnie jak Rafał Tomański, występujący pod koniec listopada w 2008 roku. Pytania za milion złotych: Skąd pochodzi Conan Barbarzyńca?
a. z Rivii
b. z Oz
c. z Mordoru
d. z Cimmerii

Poprawna odpowiedź to d. Odrażający drab z kabaretu Starszych Panów dubeltówkę weźmie, wyjdzie i...
a. rach-ciach!
b. buch, buch!
c. z rur dwóch
d. bum w brzuch

Poprawna odpowiedź to b. Komiksowym dzieckiem rysownika Boba Kane jest:
a. Superman
b. Batman
c. Spiderman
d. Captain American

Poprawna odpowiedź to b. Rybą nie jest: (wydanie z udziałem dzieci)
a. świnka
b. rozpiór
c. krasnopiórka
d. kraska

Poprawna odpowiedź to c. Kto jest mistrzem tego samego oręża, w jakim specjalizowała się mitologiczna Artemida?
a. Zorro
b. Legolas
c. Don Kichot
d. Longinus Podbipięta

Poprawna odpowiedź to b. Który aktor urodził się w roku opatentowania kinematografu braci Lumiere?
a. Rudolph Valentino
b. Humphrey Bodart
c. Charlie Chaplin
d. Fred Astaire

Poprawna odpowiedź to a. Mowa w obronie poety Archiasza przeszła do historii jako jeden z najświetniejszych popisów retorycznych:
a. Isokratesa
b. Cycerona
c. Demostenesa
d. Kwintyliana

Poprawna odpowiedź to b. Kto był nadwornym malarzem króla Filipa IV Habsburga?
a. Marcello Bacciarelli
b. Jan van Eyck
c. Diego Valasquez
d. Jacques-Louis David

Poprawna odpowiedź to c.