Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Druga Polska na przeciwległej półkuli


koma 19.02.2016

Kto szedłby o zakład, że Polska jest tylko jedna, przegrałby z kretesem. Po przeciwnej stronie globu, jakieś 28 tys. kilometrów od Warszawy, jest bowiem druga Polska.


Właściwie nazywa się Poland - to jedna z osad na atolu Kiritimati, największej wyspie mikronezyjskiego państwa Kiribati, które należy do jednego z najbiedniejszych na świecie.

Tropikalna miejscowość o swojskiej nazwie jest jedną z czterech, obok Paris, London i Banana, osad na Kiritimati (Wyspie Bożego Narodzenia). W Paryżu już nikt nie mieszka, a każda z miejscowości wyludnia się w zastraszającym tempie. Poland została założona na cześć Polaka Stanisława Pełczyńskiego. Wsławił się tym, że na początku XX wieku pomógł mieszkańcom wyspy rozwiązać problem irygacji upraw palmy kokosowej. Znajduje się na jednej z 33 wysp na Oceanie Spokojnym. Liczy zaledwie 440 mieszkańców. Dzieci chodzą do szkoły podstawowej. Połowa mieszkańców jest katolikami uczęszczającymi do kościoła pw. św. Stanisława ze Szczepana. Laguna, nad którą leży osada nosi nazwę Zatoki św. Stanisława. Na wyspie jest bardzo biednie, ale za to przepięknie. Można do niej dostać się samolotem raz w tygodniu.

Choć Kiribati nie należy do największych, ani też najliczniejszych państw świata, to z całą pewnością imponuje swą rozpiętością geograficzną. Rozciągłość archipelagu ze wschodu na zachód wynosi 4 tys. km, a z północy na południe 2 tys. km.

Takim państwem niełatwo zarządzać, zwłaszcza gdy przez sam jego środek przechodzi linia zmiany daty. Rodzi to wiele kłopotów - to tak jakby tego samego dnia w Krakowie był poniedziałek, a w Warszawie ciągle jeszcze niedziela. Z taką dość problematyczną sytuacją musieli borykać się mieszkańcy Kiribati, aż w końcu powiedzieli dosyć i w 1995 roku staraniem prezydenta Teburoro Tito wywalczyli przesunięcie feralnej linii na wschód. Tym sposobem Kiribati stało się krajem, które jako pierwsze świętuje nadejście Nowego Roku.

W 2014 roku Polska podpisała współpracę dyplomatyczną z państwem, w którym jest wioska Poland.