Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Przepis na apetyczną kuchnię


meda 24.07.2016

W kuchni pyszne powinny być przede wszystkim przygotowywane dania. Gotowanie stanie się niemniej o wiele przyjemniejsze, gdy także samo wnętrze będzie urządzone ze smakiem.


Zaledwie kilka starannie dobranych i umiejętnie połączonych składników wystarczy, aby domowa kuchnia była nie tylko funkcjonalna, ale i wyjątkowo apetyczna.
Szybki i prosty przepis na stylową kuchnię przyjdzie z pomocą każdemu, komu nie w smak długotrwały remont, ani kosztowne zmiany. Oto składniki, bez których nie można się obejść przy zmianie oblicza domowej kuchni w przestrzeń komfortową i wyjątkowo przytulną. Przecież to miejsce, służące przede wszystkim do bardzo konkretnej czynności - gotowania. Dlatego też sposób jej urządzenia powinien ułatwiać i przyspieszać codzienne pichcenie. Zapewnią to w pierwszej kolejności łatwe w czyszczeniu nawierzchnie. Długotrwałe szorowanie i używanie specjalistycznych myjek to z pewnością coś, czego nikt nie chce. Trzeba tego unikać jak ognia. Gdy niespodziewane plamy z sosu bolognese czy kipiąca zupa upstrzą blat i kuchenkę na wzór dzieła Picassa, warto mieć też pod ręką ręczniki kuchenne, które poza dbaniem o estetykę kuchni osuszą także dłonie po zmywaniu.

Szczypta sielskości
Nowoczesność stale wkrada się do aktualnie projektowanych wnętrz, niemniej idealna kuchnia to taka, która przywodzi na myśl wakacje spędzone u babci na prowincji. Sielskie akcenty, takie jak suszone zioła, robione na szydełku serwetki i kwiatowe wzory najczęściej wykorzystywane są właśnie w tym wnętrzu. Praktyczne i zarazem podkreślające rustykalny klimat w kuchni staną się zarówno ażurowe koszyczki, drewniane skrzynki, jak również przypominające wiosenną łąkę naczynia.

Odrobina świeżości
Posiłki przede wszystkim powinny być zdrowe, a najzdrowsze jest to, co świeże. Kompozycje z sezonowych owoców i domowy zielnik sprawią, że pod ręką zawsze znajdzie się coś kipiącego witaminami. Nie zapominajmy, że wszelkie tego typu akcenty pełnią również rolę dekoracji. Nasza kuchenna kompozycja nabierze wyjątkowego czaru, jeśli na stole lub kredensie umieścimy także wazon z kwiatami.

Łyżeczka dobrego smaku
Spontaniczny, sielski wystój kuchni nie może zamienić się jednak w przesadne nagromadzenie przypadkowych szpargałów. Dlatego kilka miejsc powinno być zaaranżowanych oszczędnie i ze smakiem. - Kuchnia nabierze lekkości za sprawą odpowiednio dopasowanych dekoracji okiennych - radzi Izabela Bożek z firmy Eurofirany. - Najlepszym wyborem są delikatne, nieduże firanki lub zazdrostki, które zadbają o to, by wnętrze zawsze było jasne, a blat i kuchenka dobrze doświetlone. Nutę harmonii w prosty sposób można osiągnąć dopasowując tekstylia okienne do obrusu. Podobna kolorystyka, a nawet identyczny wzór nie pozostawią wątpliwości co to tego, że kuchnia aranżowana była z dbałością o najmniejszy detal.