Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Prysznic zwycięża wannę


koma 24.09.2016

Zagospodarowanie łazienki to nie lada wyzwanie ? zwłaszcza, gdy wymiary naszego salonu kąpielowego są niewielkie lub jego kształt jest niestandardowy.


Połączenie praktyczności, wygody i walorów estetycznych jest sprawdzeniem możliwości zarówno dla osób samodzielnie urządzających mieszkanie, jak i dla architektów.

Przy aranżacji łazienki kierujemy się głównie jej funkcjonalnością. Rosnące tempo życia sprawia, że w naszych mieszkaniach królują prysznice, które umożliwiają szybką i komfortową kąpiel. Wybór kabiny jednak nie należy do najłatwiejszych. Mnogość kształtów, wzorów czy wymiarów przyprawia o zawrót głowy, tym bardziej, że musimy idealnie dopasować ją do naszego wnętrza.

Kształt i kolor
- Najczęściej wybieranym kształtem wśród brodzików jest ćwierć koła i kwadrat o rozmiarze 90x90 cm - to rozwiązanie, które znakomicie pasuje nawet do bardzo małej łazienki - informuje Petro Pytel z sieci salonów łazienkowych Cermag. - Kabiny w kształcie prostokątów wymagają większej przestrzeni użytkowej. Dużą popularnością cieszą się również odpływy liniowe.

Podczas wyboru prysznica ważny jest również wybór sposobu otwierania drzwi. Mogą być one rozsuwane, jako drzwi uchylne, drzwi wahadłowe lub ścianki stałe, czyli tak zwane walk-in. Tu wybór nie jest jednoznaczny i często zależy od preferencji klienta. A wykończenie? Na rynku dostępne są kabiny ze szkłem przezroczystym, kolorowym lub ze wzorami. Klienci najczęściej decydują się na przeźroczyste przeszklenia.

Przede wszystkim wygoda
Przy zabieganym trybie życia, kąpiel często jest jedyną formą odpoczynku, na jaką mamy czas w ciągu dnia. Dodatkowe atrybuty kabiny pozwalają w pełni wykorzystać te chwile. Cenimy sobie wygodę i możliwość najwyższego relaksu. W łazienkach nadal królują kaskady wodne czy zintegrowane systemy z masażem. Zdarza się, że klienci zwracają uwagę również na radio, przystosowane do użytku w kontakcie z wodą - uszczelnione ochronnymi powłokami oraz o napięciu znacznie niższym niż inne elektroniczne urządzania, po to, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo. Na takich rozwiązaniach jednak nie powinniśmy oszczędzać. Rzadziej wybieranymi systemami są szczelnie zabudowane kabiny z możliwością włączania np. pary.

Często przy wyborze urządzeń do łazienki zastanawiamy się, czy uporamy się z czyszczeniem prysznica i smug na szkle. Aby kabina wyglądała jak nowa przez cały okres jej użytkowania, zaleca się po każdej kąpieli zebrać wodę z szyby ściągaczką, a raz na jakiś czas przemyć za pomocą specjalnych preparatów proponowanych przez producentów. By jednak uniknąć problemów z nadmiernym zabrudzaniem, warto zdecydować się na wybór kabiny ze szkłem, które posiada specjalne powłoki. Zabezpieczają one taflę przez osiadaniem kamienia oraz ułatwiają późniejsze czyszczenie.

Co przyniesie przyszłość?
Z roku na rok z coraz większą popularnością cieszy się prysznic nad wanną. Ze względu na wyróżniającą się funkcjonalność, wanna nie zniknie jednak z rynku, ponieważ mimo gamy udogodnień dostępnych w kabinach i ich niewielkich wymiarów, nadal bardzo cenimy sobie chwile spędzone w wannie w towarzystwie dobrej muzyki i świec.