Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Skórka pomarańczy dobra na wszystko


wira 01.10.2017

Nie wyrzucajcie skórek z pomarańczy, bo mogą wam się przydać do wielu rzeczy. Zadziałają jako czyścik, odplamiacz, odświeżacz powietrza, odstraszasz czy likwidator zapachów.


1. Domowy ekologiczny odplamiacz.
Do słoika wrzucamy skórki z pomarańczy. Można je wymieszać je ze skórkami cytryn i mandarynek i zalać octem jabłkowym. Słoik odstawiamy na 10 dni. Po tym czasie płyn przelewamy do butelki ze sprayem i używamy jako odplamiacza. Stosujmy bezpośrednio na tkaninę przed praniem. Świetnie też czyści marmur, płytki i inne zanieczyszczone powierzchnie.

2. Odświeżacz powietrza.
W dwóch szklankach wody zagotujcie świeżą skórkę z pomarańczy,
odrobinę soku z cytryny i kilka lasek cynamonu. Odcedźcie i przelejcie do butelki z atomizerem. W miejscach, gdzie przykre zapachy występują najczęściej, możecie zostawić materiałowe saszetki ze skórką pomarańczy w środku. Na nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci również jest sposób: wystarczy na dno pojemnika wrzucić skórki pomarańczy lub innych cytrusów.

3. Odstraszacz na mrówki, komary, karaluchy czy muchy.
Zetrzyjcie skórkę z pomarańczy i pozostawcie ją w różnych miejscach (w szafie, na parapetach, przy drzwiach). Skutecznie chroni też przed ugryzieniami komarów. Wystarczy potrzeć nią skórę.

4. Likwidator zapachów.
Skórka zagotowana w wodzie z goździkami lub cynamonem usuwa przykry zapach stęchlizny i wilgoci. Świeża skórka usuwa nieprzyjemny zapach z butów. Trzeba ją włożyć na noc do obuwia. Wysuszona nie działa.

5. Działanie zdrowotne.
Pijcie herbatę ze skórki pomarańczy dwa razy dziennie, gdyż obniża zły cholesterol, pomaga przy niestrawnościach, wzdęciach, zgadze.

6. Antyzbrylacz.
Wrzucenie pomarańczowej skórki do cukru eliminuje proces zbrylania.

7. Rozpalacz.
Suszona skórka jest świetną rozpałką do grilla. Zdecydowanie lepsza niż gazety.
Nie należy przechowywać świeżych skórek w lodówce.