Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Luksus w salonie to podstawa


emal 04.10.2016

Domatorzy najlepiej czują się we własnych czterech ścianach. Codzienny relaks w salonie jest dla nich bezcenny, więc to właśnie w nim spędzają najwięcej wolnego czasu.


Producenci mebli prześcigają się w poszukiwaniu rozwiązań, które zwiększą komfort codziennego wypoczynku. Coraz więcej sof, narożników i foteli wyposażonych jest w funkcjonalne udogodnienia, np. możliwość rozłożenia siedziska do pozycji półleżącej czy regulacji wysokości zagłówków. Ten proces może też być regulowany elektrycznie - przez dotknięcie jednego przycisku subtelnie ukrytego przy podparciu. Jeśli do tego dołożymy wbudowany system audio, schowek na książki czy pilota oraz indukcyjną ładowarką do smartfonów, to nasza sofa lub narożnik stają się multifunkcyjne i ograniczają konieczność ciągłego wstawania. Obok takiego centrum dowodzenia umieszczamy stolik lub ławę, pod stopami miękki dywan, a naprzeciwko duży telewizor na szafce RTV lub panelu TV.

- W mieszkaniu domatora doskonale sprawdzi się fotel z płynną regulacją poziomu rozłożenia, co pozwoli łatwo znaleźć komfortową pozycję i odciążyć kręgosłup - radzi Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert z sieci salonów Agata. - Takie fotele będą też wyjątkową ozdobą każdego salonu.

Wieczorna rozrywka
Kiedy oglądamy telewizję w pozycji siedzącej, telewizor powinien znajdować się wysokości naszych oczu, a więc ok. 100-110 cm nad podłogą. Dlatego, wieszając ekran na ścianie, nie traktujmy go jak obrazu, który zwykle umieszczamy wyżej. Pamiętajmy też o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu - przynajmniej dwa metry, jeśli przekątna telewizora wynosi ponad 40 cali. Niezbyt dobrze ogląda się telewizor umieszczony w rogu pokoju. Dlatego jeśli spędzamy dużo czasu na oglądaniu filmów, warto zadbać o komfortowe tło dla ekranu.

Przez lata przyzwyczailiśmy się do starych mebli, które tak jak ubrania powinny nadążać za duchem czasu. Wielkie meblościanki na całej ścianie dawno przeszyły do historii. Obecnie na topie są nowoczesne panele, które najczęściej posiadają podświetlane półki i elegancki wzór. Jeśli mamy nieco więcej przestrzeni i chcemy wyeksponować telewizor, to niski zestaw z szafkami na wysoki połysk sprawi, że nasz kącik RTV skupi na sobie uwagę wszystkich.

Wielofunkcyjna przestrzeń
To, że lubimy spędzać czas w domu, nie oznacza, że prowadzimy monotonny tryb życia. Nasz salon może być miejscem pracy, relaksu, przyjmowania gości i zabawy z dziećmi. Jeśli nie dysponujemy dużym mieszkaniem, które pozwala przeznaczyć oddzielne miejsce na każdą z tych aktywności, zaaranżujmy nasz salon przede wszystkim funkcjonalnie.

Co nam się przyda:

  • ławostół, czyli ława z możliwością rozkładania i zmiany wysokości - kącik telewizyjny i kameralne miejsce spotkań możemy szybko zmienić w jadalnię,
  • sofa z funkcją spania - doskonale sprawdzi się jako miejsce na nocleg dla naszych gości i podczas wieczornych seansów filmowych,
  • tapicerka w materiale łatwoczyszczącym - przedłuża trwałość i umożliwia zachowanie nienagannej estetyki mebli przez wiele lat,
  • różne strefy światła: lampa sufitowa, kinkiety i lampa stojąca, podświetlane półki - wiele różnych źródeł pozwala łatwo dostosować poziom natężenia światła do danej aktywności,
  • hokery z dużą regulacją wysokości - siedzisko opuszczone na najniższy poziom może stanowić uzupełnienie dla krzeseł w salonie,
  • lustrzane drzwi - są nie tylko ozdobą, lecz także powiększają przestrzeń, a dużym konstrukcjom szaf nadają lekkości, mogą być też alternatywą do klasycznych drzwi wewnętrznych.

Na pamiątkę
W salonie u domatora często znajdują się fotografie najbliższych i pamiątki, które pozwalają przywoływać wspomnienia. Warto na takie rzeczy przeznaczyć jedną ścianę lub witrynkę. To pozwala zachować harmonię przestrzeni i jest wygodne podczas sprzątania i porządkowania tych rzeczy.