Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 września 2023
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


Zmiana najlepsza na chandrę


rema 02.11.2017

Jesienna aura wkrada się do wnętrz bez względu na to, czy jesteśmy jej miłośnikami czy nie. Najlepszą ochroną przed szarugą i brakiem słońca mogą okazać się zmiany.


Nie trudno znaleźć pomysły, które można bez większych nakładów finansowych wcielić w życie. Ciekawe aranżacje znajdują się w sklepach lub katalogach branżowych. Mieszkanie zmienią stylowe dodatki, które sprawią, że salon będzie jak nowy, a sypialnia zmieni swój dotychczasowy wygląd. W łazience nawet zwykła zmiana kolorystyki ręczników i dodanie kilku tematycznych akcesoriów sprawią, że nagle będziemy mieli różany ogród, górską przygodę czy też wspomnienia z gorącej plaży.

Urządzając mieszkanie lub wprowadzając zmiany we wnętrzach dobieramy dodatki, które przypadną nam do gustu, ale nie zawsze mamy pewność, że będą one pasowały do reszty. Aby ułatwić tworzenie spójnych i harmonijnych aranżacji, warto wykorzystać któryś ze stylów, np. skandynawski dom, Prowansja, Hampton czy kapitański rejs. Nawiązują one do najbardziej znanych trendów - glamour, minimalistycznego, klasycznego, art.-deco, shabby chic czy kolonialnego. Przeglądając propozycje możemy wybrać w pierwszej kolejności stylistykę, która najbardziej nam odpowiada, a następnie pasujące do niej dodatki.

- Katalogi i Internet mogą być gotową podpowiedzią, jak urządzić mieszkanie lub cały dom, ale można je także potraktować jako źródło inspiracji, a wszystkie produkty jako elementy układanki, którą sami połączymy w całość - przekonuje Izabela Bożek z firmy Eurofirany. - Pamiętajmy, że dekorowanie wnętrz powinno sprawiać nam jak najwięcej przyjemności, zwłaszcza jesienią, kiedy nawet mała odmiana możne być sposobem na poprawę nastroju.

W trakcie zmiany dotychczasowego wyglądu salonu czy sypialni trzeba pamiętać o dopasowaniu do wystroju obrusów, kap, poduszek na łóżkach, dekoracji okien, jak firany i zasłony), a nawet koców, ceramiki, zegarów, obrazków, oświetlenie. Dzięki przeprowadzeniu metamorfozy w domu zrobi się przytulniej i bardziej komfortowo - po prostu piękniej.

Rozszyfrowane style
Styl glamour - kojarzy się z ekskluzywnością, elegancją i wnętrzami niemal z apartamentów gwiazd. Charakteryzuje się licznymi ozdobami, przepychem i blaskiem.

Styl minimalistyczny - realizowany jest według zasady: czym mniej, tym lepiej. Nawet meble powinny być proste, bez ozdób, w jednym kolorze.

Styl klasyczny - nawiązuje do dyskretnej elegancji, która nie ma nic wspólnego z chwilowymi modami i pojawiającymi się na rynku trendami. Idealne są rozwiązania, które sprawiają, że mieszka się wygodniej i elegancko.

Styl art.-deco - to wyzwanie dla ludzi pomysłowych. Każdy przedmiot powinien być idealnie wykonany, najczęściej w kształcie idealnej figury geometrycznej. Dominują barwy jasne.

Styl shabby chic - powstał w latach 80. XX wieku. Pomieszczenia wyposażone są w meble stylizowane na stare lub odnowione.

Styl kolonialny - nawiązuje do XIX-wiecznej tęsknoty za wygodnym życiem, eleganckim wyposażeniem i naturalizmem. Często występują elementy drewniane z prawdziwego lub imitowanego hebanu.

Styl skandynawski - słynie przede wszystkim z prostych, nieudziwnionych rozwiązań. Dominuje jasne drewno i naturalnie wykonane meble. Elementy plastikowe, malowanki i ozdoby są niemile widziane.

Styl prowansalski - ma przenosić jego mieszkańców do krainy lawendy i na Lazurowe Wybrzeże. Meble w jasnych barwach stylizowane są na bardzo domowe, często z ozdobami roślinnymi. Zdają się być niemal dziewczęce.

Styl Hampton - nazwę wywodzi od nadmorskiej miejscowości w USA, zamieszkiwanej przez bogaczy, którzy uciekają tu, aby pozbyć się swoich garniturów. Charakteryzuje się elegancją, połączoną z luzem i wakacjami.

Styl kapitański rejs - to ciągle wracające do mody elementy marynistyczne. Biało-niebieskie paski, kotwice, sieci zdobią takie pomieszczenia.