Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 września 2023
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


Salon w stylu Wabi-Sabi podbije nowy rok


med 15.12.2018

Wabi-Sabi jest określeniem japońskiej filozofii i epoki designu. Samo słowo Wabi oznacza prostotę, natomiast Sabi to piękno wynikające z upływu czasu.


Jeszcze niedawno fascynacja krajem Kwitnącej Wiśni przejawiała się zamiłowaniem do sushi. Specjaliści sądzą, że w 2018 roku przyjdzie czas na aranżację wnętrz w japońskim stylu. Jeśli chcemy wyprzedzać trendy i zaskakiwać gości, Wabi-Sabi jest właśnie dla nas.

Osoby planujące aranżacje swoich mieszkań lub ich zmianę coraz częściej poszukują niestandardowych rozwiązań i niesztampowych inspiracji. Popularne style wystroju wnętrz wciąż mają rzeszę wiernych fanów, jednak dekoratorzy muszą nadążać za bieżącymi trendami. Wabi-Sabi jest z pewnością jednym z nich.

Niedoskonałość jest w cenie
To cała filozofia, stojąca poniekąd w sprzeczności z dzisiejszym konsumpcjonizmem, gloryfikująca autentyczność i dopuszczająca myślenie, że nie wszystko jest i musi być idealne. Jej głównym wyróżnikiem jest docenianie tego, co stare, a przez to urokliwe. We wnętrzach w duchu Wabi-Sabi króluje zniszczone drewno, naturalne, cementowe płytki czy odbarwione marmury. Dostrzeżemy też nieidealne formy i skromne kształty.
Surowa estetyka jest kuszącą propozycją dla wszystkich tych, którzy we wnętrzach cenią sobie prostotę i rustykalny charakter. - Gloryfikacja niedoskonałości, która przyszła do nas z Japonii, będzie zyskiwać na popularności na przestrzeni najbliższych lat - mówi Natalia Nowak, ekspert do spraw aranżacji wnętrz salonów Agata. - Orientalne zestawienie surowości z naturalnymi elementami, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą nadać wnętrzu unikatowego charakteru.

Kintsukuroi - nowe życie starych przedmiotów
O charakterze wnętrz często decydują detale i subtelne dodatki. Niedoskonałość, skromność i autentyczność mogą się przejawiać w podejściu do tych elementów wystroju, które w normalnych warunkach zostałyby przez nas wyrzucone. Jeśli masz ulubioną misę bądź wazę, która uległa zniszczeniu, nie rezygnuj z niej, tylko wydobądź nowe piękno. Kintsukuroi to stara, japońska sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. W efekcie takich działań powstaje dodatkowo przyozdobiony przedmiot, który idealnie dopełni wnętrze w duchu Wabi-Sabi.