Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Dobre maniery w czasie wspólnej podróży


14.04.2014

Wspólne przejazdy szybko zdobywają popularność. Nowe zjawiska wymagają wypracowania jasnych reguł. To nie ma być dla nikogo kilkugodzinna męka towarzyska.


Dobrze zdefiniowane zasady pozwalają eliminować krępujące momenty zawieszenia w próżni, irytujące pochrząkiwania, pytające spojrzenia. Dzięki znajomości savoir-vivre, nasza dłoń nie poci się od nerwowego zaciskania banknotu. Wiemy, ile dać kierowcy, wiemy też, kiedy.

Rozmawianie na temat kwestii finansowych często bywa krępujące, więc ustalenie reguł i oczekiwań zawczasu jest mądrym posunięciem. Społecznościowy serwis wspólnych przejazdów - na podstawie relacji i doświadczeń swoich użytkowników opracował siedem zasad, które zarówno kierowcom, jak i pasażerom zapewnią wzajemne zrozumienie i komfortowy przejazd bez niedomówień.

  1. Aby uniknąć nieporozumień, ustal wszystkie szczegóły przed podróżą. Określ możliwie precyzyjnie zarówno miejsce, z którego odbierzesz pasażera lub skąd kierowca Cię odbierze, jak i godzinę odjazdu oraz miejsce docelowe. Jeśli musisz dojechać do celu o określonej godzinie - poinformuj o tym jasno, żeby druga strona nie pozwoliła sobie na opóźnienia.

  2. Wykaż się wyrozumiałością. Jeśli nieprzewidziane okoliczności spowodowały spóźnienie, przyjmij wyjaśnienie. Najprawdopodobniej nikt celowo nie zaplanował, że chce popsuć Ci plany. Pamiętaj, że otwarte dzielenie się informacjami jest lepsze, niż rozpaczliwa próba dotrzymania godziny wbrew Twoim czy auta możliwościom. - Dość często zdarza się, że ludzie wystawiają sobie dobre oceny nawet wtedy, gdy wspólny przejazd się nie odbył, ale zadziałała sprawna komunikacja pomiędzy użytkownikami - podkreśla Michał Pawelec, współzałożyciel polskiej wersji serwisu BlaBlaCar. - Nasi kierowcy i pasażerowie docenią, gdy zachowasz się fair.

  3. Nie marnuj cudzego czasu - jeśli się rozmyślisz, daj znać pasażerom lub kierowcy jak najszybciej. Dzięki temu kierowca będzie mógł zaaranżować przejazd z innymi zainteresowanymi, a pasażer ma szansę znaleźć miejsce w innym samochodzie.

  4. Wspólne przejazdy to nie taxi - umawiaj się z kierowcą uwzględniając jego możliwości dojazdu i dbaj o jego czas.

  5. Najlepiej będzie, jeśli ustaloną wcześniej opłatę wręczysz kierowcy na samym początku podróży. Absolutnie nie negocjuj ceny. Umawiając się na wspólny przejazd wiedziałeś, ile będziesz musiał zapłacić.

  6. Jeśli jesteś kierowcą, pozostaw środkowe miejsce z tyłu wolne. Zapewni to większy komfort podróży Twoim pasażerom.

  7. Szczególnie w upalne dni zadbaj o… higienę. Spędzicie razem prawdopodobnie kilka godzin - niech wspomnienie wspólnego przejazdu będzie dla wszystkich przyjemne.