Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


W Toruniu ruszył "Młyn Wiedzy"


23.04.2014

Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu to pierwszy kompleks naukowy w regionie kujawsko-pomorskim, gdzie wiedza łączy się z zabawą.


W XIX-wiecznych budynkach po dawnych młynach parowych Leopolda Richtera, można oglądać dziewięć interaktywnych wystaw, uczestniczyć w warsztatach i ścieżkach tematycznych na wystawach optycznych. Na 6 piętrach znajdują się sale wystawiennicze, konferencyjne oraz naukowe, zajmujące powierzchnię 5 tys. m kw. Od momentu uruchomienia centrum w ubiegłym roku z oferty skorzystało ponad 36 tys. osób.

Nowa wystawa czasowa poświęcona właściwościom różnych substancji i specjalne zajęcia z okazji Dnia Matki - to tylko niektóre nowości, z których mogą skorzystać w maju odwiedzający „Młyn Wiedzy”.

- Na ekspozycji „W ciągłym ruchu” zwiedzający poznają właściwości niektórych substancji, tworzyw i materiałów - wyjaśnia rzecznik toruńskiego centrum Marcin Centkowski. - Kilkanaście eksponatów umożliwia przeprowadzenie szeregu doświadczeń, ukazujących cechy charakterystyczne poszczególnych substancji i pomagających zrozumieć zawiłe prawa fizyki towarzyszące nam w życiu codziennym
W czasie kreatywnych warsztatów „Mały Leonardo” uczestnicy zajęć zbudują własny latawiec, a pracownicy centrum wyjaśnią dlaczego lata i jak należy go umiejętnie puszczać.

W maju odbędą się także zajęcia „Wiem co jem z grilla”. - Majówka to doskonała okazja, żeby spędzić czas ze znajomymi na świeżym powietrzu, na przykład piekąc kiełbaski. Na naszych warsztatach pokażemy jak bezpiecznie grillować i jakie zagrożenia kryją się w tym sposobie przyrządzania potraw - mówi Marcin Centkowski.
W Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” przedszkolaki biorą udział w warsztatach „Razem ze Słonkiem - wiosna”, uczniowie szkoły podstawowej z klas 4-6 konstruują elektromagnetyczne zabawki na zajęciach „Siła przyciągania”. Animatorzy omawiają budowę i zasadę działania elektromagnesu.

24 maja w centrum nauki odbędą się specjalne, dedykowane mamom i dzieciom warsztaty „Mama w Centrum eksperymentuje”. W ich trakcie mamy staną się przewodniczkami po fascynującym świecie nauki. Dla mam i dzieci pracownicy centrum przygotują kilka stanowisk z prostymi i ciekawymi doświadczeniami.