Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Unikatowy karabin jest już w muzeum


koma 25.04.2014

Karabin samopowtarzalny ?Maroszek?, stanowiący niezwykle wartościowy przykład polskiej przedwojennej myśli technicznej, został zaprezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Obecnie na świecie znanych jest wyłącznie kilka egzemplarzy tej broni, z czego w zbiorach polskich - jedyny niekompletny egzemplarz - znajdował się w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


- To niezwykle cenny karabin z okresu przedwojennego, na ówczesne czasy absolutnie nowoczesny, mogący być przełomem - mówił podczas uroczystość minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. - Tak się nie stało, gdyż nie uruchomiono produkcji tej broni. 55 egzemplarzy, które zdołano wyprodukować do 1939 roku, seria próbna, dostała się niestety w ręce wroga, a po wojnie znaczną część zniszczono.

Kiedy Ambasada Polska w USA i MSZ poinformowały o możliwości wzięcia udziału w aukcji egzemplarza tej broni, wyznaczono oczywiście warunki do jej negocjowania i nabycia. To obiekt o wysokiej wartości. Ministerstwo z przyjemnością partycypowało finansowo za pośrednictwem Muzeum Historii Polski w jego pozyskaniu
Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Do lipca 1939 roku wyprodukowano ok. 150 jej egzemplarzy. We wrześniu karabiny zostały przejęte przez okupanta i prawdopodobnie były przez niego wykorzystywane jeszcze w czasie dalszych działań wojennych.


Na początku 2013 r. karabin został wystawiony na aukcji internetowej w USA. Działania mające na celu sprowadzenie broni do kraju podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada RP w Waszyngtonie, we współpracy z MKiDN. Zgodnie z postanowieniami ugody sądowej pomiędzy Ambasadą RP w Waszyngtonie i Kristopherem Gąsiorem, dotychczasowym posiadaczem broni, a także w związku z rekompensatą pokrytą z funduszy Muzeum Historii Polski, 13 grudnia 2013 roku karabin został przekazany Ambasadzie RP w Waszyngtonie.


Eksponat znajdzie się w zbiorach Muzeum Historii Polski, jednak ze względu na brak stałej siedziby, będzie można go oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.