Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Studia decydują o szansie na zatrudnienie


27.05.2014

Maj to ważny miesiąc dla każdego maturzysty. Trwające właśnie egzaminy doskonale zweryfikują poziom ich wiedzy oraz zapoczątkują nowy etap w ich życiu - studia.


Wybór szkoły wyższej to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed młodymi ludźmi. Często bowiem nie wiedzą oni, co chcą robić w życiu i decydują się na studia pod presją otoczenia. Tymczasem niemieccy pracodawcy czekają na wykształconą młodzież. Amerykanie przyjmują matematyków. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć błędów w wyborze uczelni.

Sprawdź jakie kierunki uznaje się za przyszłościowe
Podjęcie decyzji, która ma wpływ na całe życie nie jest łatwe, szczególnie w bardzo młodym wieku. Wielu maturzystom towarzyszy strach, czy ich wybory okażą się słuszne. Muszą jednak wybrać konkretną ścieżkę edukacji. Dokonując ich warto pamiętać, że współczesny system szkolnictwa wyższego oferuje wiele elastycznych możliwości zdobywania wiedzy z różnych dyscyplin. - Pomimo głośnych dyskusji w mediach, dyplom wyższej uczelni nadal jest niezbędny, aby móc perspektywicznie myśleć o swojej przyszłości i dobrej pracy - podkreśla Malgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. - Wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów studiów wyższych jest jednym z niższych. Oni też pracę znajdują najszybciej.

Dla pracodawcy ukończone studia to gwarancja pewnego poziomu wiedzy ogólnej i zawodowej niezbędnej do funkcjonowania w środowisku profesjonalistów Z ubiegłorocznych rankingów wynika, iż licealiści najchętniej wybierali studia informatyczne - ponad 30 tysięcy osób chciało kształcić się w tym kierunku. Na kolejnych miejscach uplasowały się prawo i zamykające podium zarządzanie. Popularnością cieszyły się studia o profilu inżynierskim: budownictwo, mechanika, automatyka i robotyka.

Rekord pobiła kryminalistyka na Uniwersytecie Gdańskim. Absolwenci informatyki i studiów technicznych mają najlepsze perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów. W związku z rozwojem nowoczesnych technologii oraz gospodarki opartej na wiedzy popyt na nich wciąż rośnie i to nie tylko na rynku lokalnych. Po naszych kandydatów sięgają również nasi sąsiedzi, jak Niemcy czy Anglicy. Jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów według Amerykanów jest matematyk. Od kilku lat trudniejszy debiut na rynku pracy mają absolwenci kończący kierunki humanistyczne. Licealiści już zaczęli dostrzegać ten trend. W poprzednich latach socjologia, pedagogika czy turystyka oraz rekreacja nie znalazły już tylu chętnych co w przeszłości.

Zbierz informacje
Przed wyborem studiów najważniejsze jest dobre rozpoznanie. Jednym z najlepszych źródeł informacji o danym kierunku są studenci lub jego absolwenci. Zbieranie informacji u źródła to najlepszy sposób na zweryfikowanie wiedzy oraz rozwianie wszelkich wątpliwości. - Tylko w taki sposób dowiesz się jakie są plusy i minusy wybranego kierunku, czy uczelni. Poznasz opinię o wykładowcach, programie zajęć dodatkowych czy formach integracji studenckiej - radzi Małgorzata Majewska. - Internet, dni otwarte czy informatory, to podstawowe i ogólnodostępne źródła wiedzy o uczelniach. Licealiści mogą na portalach społecznościowych i forach przejrzeć opinie innych studentów.

Warto również sprawdzić rankingi szkół wyższych, a także zapoznać się z opiniami pracodawców oraz statystykami pokazującymi wskaźniki zatrudnienia po ich ukończeniu. W dobie łatwego dostępu do informacji możliwości jest wiele. Dlatego warto przeprowadzić dokładną analizę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze studiów.

Studiuj to, co lubisz
Nikt nie chce spędzić życia na robieniu czegoś, czego nie lubi. Każdy kierunek studiów otwiera nowe możliwości. Warto więc wybrać taki, który jest zgodny z indywidualnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. To większa gwarancja odniesienia sukcesu w przyszłości, dzięki naszemu większemu zaangażowaniu w naukę. - Dzisiejszy system edukacji uniwersyteckiej sprawia, że po studiach licencjackich możesz wybrać niemalże każdy kierunek studiów magisterskich - dodaje Małgorzata Majewska. - Nawet jeżeli zdecydujesz się na karierę muzyka, możesz nie tylko grać czy śpiewać, ale też nauczać, pracować w teatrze lub pisać prace naukowe.

Absolwenci wychowania fizycznego mogą podjąć pracę nie tylko jako nauczyciel, ale również pomyśleć o założeniu własnego klubu sportowego, zrobieniu kursu instruktora czy trenera personalnego. Żadne studia nie dają stuprocentowej pewności kariery w wybranym zawodzie, ale po ich ukończeniu, z całą pewnością, znajdziesz wiele nowych możliwości. Trzeba je tylko umieć dostrzec i wykorzystać. Ukończenie edukacji formalnej to dopiero początek.

Zdobądź doświadczenie
Maturzyści powinni pamiętać, że w dzisiejszych czasach ukończenie studiów nie daje gwarancji znalezienia pracy. Pracodawcy poszukują najchętniej osób z wyższym wykształceniem, ale brak doświadczenia potencjalnego kandydata, potrafi zamknąć przed nim drzwi do kariery. Rozpoczynając studia trzeba pomyśleć o gromadzeniu doświadczenia, biorąc udział w programach stażowych czy wolontariatach. Staże i praktyki, wbrew niepochlebnej opinii, nie ograniczają się tylko do porządkowania dokumentów czy parzenia kawy. Młody pracownik aktywnie realizuje bieżące zadania w działach firmy, współpracuje przy różnych projektach, a w przypadku najlepszych stażystów - ma szansę na otrzymanie samodzielnych, bardziej ambitnych zadań i stałe zatrudnienie.

Poznawaj świat i ludzi
Studenci prestiżowych uczelni znają przynajmniej dwa języki obce. Często inwestują też w naukę języków niszowych. Można zapisać się do szkoły językowej, ale wyjazdy studenckie czy podróże, dają o wiele więcej. Wyjeżdżając poznaje się kulturę danego kraju, jego specyfikę czy warunki życia. Codzienne obcowanie z językiem sprawi, że szybciej można się go nauczyć. Uczelnie oferują swoim najlepszym studentom wymiany studenckie oraz innego typu wyjazdy. Niezależnie od kierunku studiów, młodzi ludzie powinni poznawać świat i ludzi, budować sieci kontaktów.