Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Romans biurowy - nie dziękuję


wkor 14.04.2015

39 procent badanych jest przeciwna romansowi w pracy i nigdy nie zdecydowałaby się na to, bojąc się, że to zaszkodzi ich karierze.


„Miłość i praca - nie dziękuję. Wybieram karierę” - to opinia 54 procent uczestników globalnej ankiet przeprowadzonej przez monster.com. 27 procent nie obawia się, że biurowy romans zaszkodzi im w pracy i byłoby skłonnych spotykać się z kolegą lub koleżanką z pracy. Dla 19 procent nawet przekonanie, że mogą zawodowo na tym stracić, nie powstrzymałoby ich przed takim krokiem, jeśli spodobałaby się im osoba, z którą pracują.

- Zanim zdecydujesz się spotkać z koleżanką lub kolegą z pracy, zapoznaj się z polityką firmy w tym zakresie. Warto więc zachować dużą ostrożność - podkreśla ekspert Małgorzata Majewska. - Istotny jest również stopień zawodowej zależności. W wielu firmach jest oficjalny zakaz spotkania się osób, które łączy relacja szef-podwładny. Nie ryzykujmy dobrej pracy dla chwili przyjemności. Ale jeśli połączy was prawdziwe uczucie, to znalezienie prawdziwej miłości może być trudniejsze niż nowej pracy.

Lider światowej rekrutacji on-line zapytał swoich użytkowników na całym świecie o to, czy ich zdaniem randkowanie z kolega lub koleżanką z pracy może odbić się negatywnie na karierze i jakby się w takiej sytuacji zachowali:
- 39 procent odpowiedziało, że nigdy nie zdecydowałoby się spotkać z osobą z pracy, ponieważ byłoby to szkodliwe dla ich kariery,
- 19 procent uznało, że mogłoby to mieć negatywny wpływ na pracę, ale i tak zdecydowałoby się na to (w szczególności, jeśli osoba byłaby atrakcyjna),
- 15 procent uważa, że taka sytuacja nie ma wpływu na karierę, ale nie zachowałoby się w ten sposób,
- 27 procent odpowiedziało, iż romans w pracy nie ma negatywnego wpływu na karierę i spotkałoby się z kolegą lub koleżanką z pracy.

Amerykanie nie romansują
Największymi przeciwnikami biurowych romansów okazali się Amerykanie. Aż 52 procent jest przeciwnikami biurowych romansów i sądzi, że taka sytuacja mogłaby mieć negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Nawet jeśli uważają, że nie zaszkodziłoby im, to i tak nie zdecydowałoby się na to aż 18 procent z nich.

Dokładnie odwrotnie myślą Francuzi. 72 procent wprawdzie widzi, że taka sytuacja może przynieść negatywne konsekwencje w pracy, ale aż 49 procent zdecydowałoby się na romans, jeśli obie strony by się sobie podobały. Tylko 24 procent Niemców postawiłoby na takie lekkomyślne, ale i romantyczne, podejście do tego tematu. Hindusi z kolei są bardzo ostrożni - tylko 9 procent rozważyłoby romans w pracy, zdając sobie sprawę, że może się to dla nich źle skończyć w pracy. Europejczycy mają generalnie lżejszy stosunek do romansów w pracy - 35 procent uważa, że ta sytuacja może źle rzutować na pracę zawodową, ale tylko 24 procent byłoby ostrożnych i nie zdecydowałoby się na romans. Podobnie sytuacja wygląda z Polakami. - Nie jesteśmy tak restrykcyjni jak Amerykanie i bliżej nam do ogólnoeuropejskiego podejścia do tematu - dodaje Małgorzata Majewska.