Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Kwaczą, kraczą i ćwierkają


biul 28.02.2011

Ponad 2700 osób wzięło udział w Zimowym Ptakoliczeniu - dorocznej akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wśród 99 spotkanych gatunków najliczniejsze okazały się kaczka krzyżówka, gawron i wróbel.


Drugi rok z rzędu ptakiem najliczniej spotykanym przez uczestników Zimowego Ptakoliczenia została kaczka krzyżówka - głównie dzięki stadom spędzającym zimę na parkowych stawach. Za nią znalazł się gawron - wiele tych czarnych ptaków przylatuje do Polski ze wschodniej Europy, podczas gdy nasze gawrony jesienią odlatują na zachód kontynentu. Trzecia pozycja przypadła wróblowi, który w poprzednich edycjach zajmował zawsze któryś z wyższych stopniu "podium".

W gronie dziesięciu najliczniej obserwowanych gatunków znalazły się też gołąb miejski, sikora bogatka, kawka, wróbel mazurek, dzwoniec, mewa śmieszka i sroka. - Trzecie miejsce wróbla może odzwierciedlać spadek, jaki obserwujemy dla tego gatunku od kilku lat. - mówi Antoni Marczewski, administrator prowadzonego przez OTOP serwisu internetowego dla obserwatorów ptaków AwiBaza.pl. - Liczba wróbli zmniejsza się z wielu powodów. Kratowanie i zamurowywanie otworów w budynkach pozbawia je miejsc do budowy gniazd, a wycinanie krzewów pociąga za sobą m.in. spadek liczby owadów, które są podstawą wyżywienia wróblich piskląt. - dodaje Marczewski. Zimowe Ptakoliczenie było okazją nie tylko do policzenia najpospolitszych gatunków, ale również do wypatrywania ornitologicznych ciekawostek. Obserwatorom udało się spotkać m.in. rudziki, pokrzywnice i gołębie grzywacze.

Większość przedstawicieli tych gatunków spędza zimę poza Polską, a odnotowane w styczniu osobniki to śmiałkowie, którzy postanowili przezimować w naszym kraju. Jeśli uda im się dotrwać do wiosny, będą mogły wyprzedzić swoich współziomków w wyścigu o najbardziej atrakcyjne miejsca do założenia rodziny. Ptaki były liczone we wszystkich województwach, ale najwięcej obserwatorów rachowało je w województwach wielkopolskim (317) i dolnośląskim (311).

W akcji brano udział indywidualnie, w gronie rodziny, znajomych, przyjaciół, a także w ramach wycieczek prowadzonych przez wolontariuszy OTOP. - W tegorocznej edycji Zimowego Ptakoliczenia wzięło udział ponad 2700 osób, czyli o 1/3 więcej, niż w poprzedniej. Bardzo cieszy nas tak liczne zaangażowanie obserwatorów, których już dzisiaj zapraszamy do kolejnej, tym razem wiosennej akcji Spring Alive - zachęca Anna Połotnicka, asystent ds. imprez masowych OTOP.