Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Ambitne kobiety piją w weekendy


koma 05.05.2015

Wrocławscy terapeuci zgodnie z raportami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) alarmują ? coraz więcej młodych kobiet ma problem z alkoholem.


W tygodniu realizują się w pracy, a w weekendy odreagowują stres. Zawsze przy alkoholu. Na Dolnym Śląsku systematycznie rośnie liczba kobiet uzależnionych od alkoholu. - Picie ryzykowne nie oznacza jeszcze nałogu - mówi Sylwia Dereń, terapeutka Kliniki Terapii Uzależnień Nadzieja w Siedlcu. - Jednak rozmowy z pacjentkami pokazują, że styl życia młodych, robiących karierę kobiet sprzyja uzależnieniu.

Już dane Ministerstwa Zdrowia z 2012 roku uświadomiły, że szkodliwie piją najczęściej kobiety młode, wykształcone i niezamężne. Jednak skala tego zjawiska jest coraz większa. - Działamy dopiero od dwóch miesięcy, ale zgłasza się do nas zastanawiająco dużo młodych kobiet, które mają problem z alkoholem. To najczęściej mieszkanki dużych miast - mówi Sylwia Dereń.

Są zadbane, ambitne, przez cały tydzień pracują. Tylko w weekend nie potrafią się bawić bez picia. Dlaczego nie wiedzą, jak się odprężyć bez alkoholu? - To ucieczka od codziennego stresu i przeciążenia, ale też od samotności i frustracji. Wiele z tych kobiet nie potrafi budować relacji i związków - wyjaśnia Sylwia Dereń.

Z różnych statystyk wynika, że w skali kraju kobiety mogą stanowić już połowę wszystkich zgłaszających się na leczenie. Wiele młodych kobiet, aktywnych kobiet nie dopuszcza do siebie myśli, że mogą być uzależnione. Jeśli piją głównie w weekendy, zachowując przy tym umiar, a w tygodniu alkohol nie przeszkadza im się realizować zawodowo, to uważają, że nie mają żadnego problemu. Tymczasem ukrywanie uzależnienia przed sobą to równia pochyła. Taka postawa tylko je pogłębia, ale to też typowy mechanizm. Zgłaszają się na leczenie dopiero wtedy, gdy zdarzy się jakaś katastrofa i poczują, że przestają być sobą i kontrolować.

Uzależnienia zawsze są związane z tym, że człowiek nie potrafi radzić sobie z emocjami. Stąd biorą się różne lęki, poczucie pustki czy stres. Jak wygląda leczenie w przypadku kobiet uzależnionych od alkoholu?

- Obszary problemowe są tu często inne niż w przypadku mężczyzn. Kobiety mają głębsze poczucie winy i wstydu - wyjaśnia Sylwia Dereń. - Po zidentyfikowaniu źródeł uzależnienia, podstawą leczenia jest budowanie konstruktywnych emocji, a także umiejętności tworzenia zdrowych relacji z ludźmi. Poza tym uczymy na przykład, jak zagospodarować czas wolny, żeby nie sięgać po kieliszek. W ten sposób weekend staje się czasem realnego relaksu, a nie kolejną dwudniową imprezą.