Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Papieros kontra duża dawka przyjemności


koma 16.05.2015

Europa odchodzi od nikotyny. Podobno możemy nawet mówić o modzie. W Niemczech czy Francji osoby palące są gorzej postrzegane w pracy czy też wśród sąsiadów.


Jednak 31 procent dorosłych Polaków deklaruje, że pali papierosy i to z przyjemnością. Najczęściej są to osoby w wieku 35-54 lata, dla których nikotyna to sposób na odreagowanie stresu. Ostatnio wymyślono Dzień bez Papierosa czy Światowy Dzień Rzucania Palenia, aby namówić nałogowców do zmiany niezdrowych nawyków i poszukać innej, przede wszystkim zdrowej, metody na rozluźnienie.

Papierosy stały się dla wielu synonimem odprężenia i wytchnienia. Uczucie relaksu towarzyszące paleniu to jednak tylko złudzenie. Naukowcy potwierdzili, że nikotyna to używka, która nie zawiera niczego, co naturalnie redukowałoby stres. Trafiając do mózgu uwalnia dopaminę, która daje ludziom poczucie przyjemności i odpowiada za błędne utożsamianie palenia z relaksem. Podobnie zresztą jak czekolada.

Skoro palenie to tylko iluzja rozluźnienia, warto poszukać innych sposobów na odprężenie się. - Relaks to stan, w którym nasze ciało jest rozluźnione, a umysł pozostaje wolny od emocji - wyjaśnia Iwona Kowalewski, specjalista w dziedzinie relaksu. - To pożądany stan zarówno z punktu widzenia fizjologii, jak i psychologii. Istnieją sprawdzone metody na uzyskanie takiego odprężenia, bez konieczności sięgania po papierosy. Najskuteczniejszym sposobem jest znalezienie chwili dla siebie, przyjęcie wygodnej, siedzącej pozycji i skupienie się na rytmie własnego oddechu.

Relaks i związane z nim rozluźnienie mięśni poprawia krążenie krwi oraz pracę narządów wewnętrznych. Doświadczamy wtedy przyjemnego ciepła, mamy poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Włączenie relaksu do naszego codziennego planu dnia to inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko zdrowotne, ale także intelektualne i społeczne. Stajemy się cierpliwsi, bardziej empatyczni i tolerancyjni. Wystarczy zaledwie 15 minut efektywnego relaksu dwa razy w ciągu dnia, aby wesprzeć nasz organizm w procesie regeneracji i poczuć się lepiej.

Do najłatwiejszych technik relaksacyjnych należy spacer po parku, lesie, wokół jeziora. Wyjście do kina, na koncert, basen z sauną i jacuzzi. Pomaga również słuchanie ulubionej muzyki, uprawianie sportu, a nawet wyjście na zakupy. Świetnie zrobi rozmowa z przyjacielem, który wysłucha i wesprze.