Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Zmieni się mapa Polski, powstaną nowe miasta


am/Serwis Samorządowy PAP 27.06.2015

Od nowego roku na mapie pojawią się cztery nowe miasta, jednej gminie zostanie odebrany status miasta, następnie nadany ponownie.


Do ministra administracji wpłynęło 20 wniosków od rad gmin dotyczących ustalenia granic gmin i miast, nadania miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy.

Z projektu rozporządzenia w tej sprawie wynika, że 1 stycznia 2016 roku gminie Pieszyce (pow. dzierżoniowski, woj. dolnośląskie) zostanie odebrany status miasta. Chodzi o zmianę statusu gminy z gminy miejskiej na miejsko-wiejską. Wymaga to w pierwszej kolejności odebrania statusu miasta gminie Pieszyce, następnie nadania statusu miasta miejscowości Pieszyce oraz określenia jego granic.

Od nowego roku miastem staną się takie miejscowości:
- Siedliszcze (gmina Siedliszcze, powiat chełmski, województwo lubelskie),
- Urzędów (gmina Urzędów, powiat kraśnicki, województwo lubelskie),
- Lubycza Królewska (gmina Lubycza Królewska, powiat tomaszowski, województwo lubelskie),
- Jaraczewo (gmina Jaraczewo, powiat jarociński, województwa wielkopolskie).

W tym roku do ministra administracji wpłynęło 20 wniosków od rad gmin dotyczących ustalenia granic gmin i miast, nadania miejscowościom statusu miasta, zmiany siedziby władz gminy. Rada Ministrów rozpatruje wnioski i wydaje stosowne rozporządzenie do 31 lipca. Zmiany w podziale terytorialnym kraju wchodzą w życie 1 stycznia roku następnego.

Od 1 stycznia 2015 roku miastem stało się nadmorskie Władysławowo (powiat Puck, woj. pomorskie) - na zdjęciu, gmina Stopnica (powiat Busko-Zdrój, woj. świętokrzyskie) i Chocz (powiat Pleszew, woj. wielkopolskie). Zmieniono również w 14 województwach nazwy 107 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, Rada Ministrów nie przeprowadza zmian w zakresie tworzenia, łączenia, dzielenia i znoszenia gminy oraz ustalania jej granic, jeżeli nie zostaną spełnione określone warunki. Chodzi o sytuację, w której dochody podatkowe na mieszkańca gminy w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Dotyczy to też sytuacji, w której gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce.