Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Długołęka: Partnerstwo bez granic


kom 03.07.2015

Rozmowa z wójtem gminy Długołęka w województwie dolnośląskim Iwoną Agnieszką Łebek, która otrzymała honorowe odznaczenie miasta Velen w Niemczech.


Iwona Agnieszka Łebek wójtem została 15 lat temu, ośmiokrotnie dostając się do finału ogólnopolskiego konkursu „Wójt Roku” organizowanego przez Telewizję Polską. W tym roku nominowano ja po raz kolejny do grona dziesięciu najlepszych włodarzy w Polsce. Gmina od wielu lat zaliczana jest do najbardziej rozwijających się w kraju. W Długołęce powstał pierwszy żłobek publiczny z nowoczesnym wyposażeniem, zmodernizowano szkoły, zwiększono ilość miejsc w przedszkolu, w Łozinie wybudowano boisko piłkarskie, wdrożono nowy system gospodarki odpadami, wzrosła ilość przedsiębiorców działających na terenie gminy. Powstały nowe drogi, oświetlenia, chodniki, skanalizowano wsie, w Mirkowie otwarto oczyszczalnię ścieków.

Współpraca z niemiecką gminą Valen, leżącą niemal przy granicy z Holandią, zaczęła się oficjalnie w 2003 roku, choć już wcześniej nawiązano bliskie kontakty. Wymiana doświadczeń dotyczy wielu sektorów, m.in. służby zdrowia, kultury, sportu, rozwoju rynku pracy, ochrony środowiska. Mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy uczestniczą w imprezach handlowych i wystawienniczych.

Z jakimi miastami zagranicznymi aktualnie współpracuje gmina?
W tym roku mija 15 lat mojej pracy na stanowisku wójta gminy Długołęka. W tym czasie gmina podjęła współpracę z trzema partnerami zagranicznymi. Najdłużej, bo od 2001 roku, współdziałamy z miastem Sarny na Ukrainie. Kolejnymi partnerami są Velen w Niemczech oraz włoskie Fossano.

Na czym polega ta współpraca?
Przywiązuję dużą wagę do kontakty z zagranicznymi partnerami. Jest ona istotnym elementem promocji gminy oraz daje możliwość na pozyskiwanie kolejnych środków unijnych. Każda wizyta zagraniczna, każda konferencja i projekt, który wspólnie realizujemy, wzbogacają nas o wiedzę i bazę dobrych praktyk, które wykorzystujemy w samorządowych działaniach. W delegacjach uczestniczą nie tylko władze urzędu, ale także przedstawiciele lokalnej społeczności oraz młodzież. Te grupy zyskują najwięcej na współpracy. Przede wszystkim mają okazję zapoznać się z rozwiązaniami, które sprawdziły się w przypadku zagranicznych instytucji, firm i następnie wzorować się na nich. Efektem jest także wzrost poczucia tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej wśród mieszkańców naszej gminy oraz niwelowanie barier językowych.

Jakie są plany na przyszłość jeśli chodzi o współpracę z zagranicznymi partnerami?
2015 rok jest wyjątkowo intensywny. W lipcu na zaproszenie gminy Długołęka przyjadą stażyści z Niemiec, którzy będą zapoznawać się z działaniami prowadzonymi przez gminę w zakresie remontów, inwestycji oraz gospodarki nieruchomościami. W sierpniu będziemy gościć delegację Ukrainy. Kolejnym zaplanowanym działaniem jest wizyta 30-osobowej delegacji z naszej gminy w niemieckim Velen w związku z obchodami jubileuszu miasta. Jako ciekawostkę dodam, że dwa lata temu podczas święta miasta mieszkańcy Velen podjęli decyzję o nazwaniu nowo otwartego ronda nazwą naszej gminy. Takie miłe gesty świadczą o tym jak bliskie i serdeczne relacje wiążą nas z partnerami.