Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Domy przyszłości bez kluczy


wira 12.07.2015

Kotłownie solarne i ogniwa fotowoltaiczne - o takich domach przyszłości marzą Polacy? Czy chcieliby używać smartfona do otwierania drzwi czy jednak wolą tradycyjny klucz?


Około 35 lat temu powstał pierwszy telefon komórkowy, technologia CD, a samolot w Solar Chalener przeleciał nad kanałem La Manche, wykorzystując jako źródło zasilania jedynie energię słoneczną. Jak bardzo przez kolejne 35 lat ewoluuje budownictwo i jak w 2050 roku będą wyglądały polskie domy?

Nowoczesne materiały budowlane oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie energooszczędności są dziś na wyciągnięcie ręki. Czerwcowa ankieta przeprowadzona przez pracownię Dobre Domy Flak&Abramowicz pokazuje, że Polacy to tradycjonaliści myślący nowocześnie - zamiast otwierania drzwi smartfonem wolą klucze, ale już blisko połowa chciałaby mieć w domu… kotłownię solarną.

Unia Europejska wymaga od swoich państw członkowskich, by do 2050 roku domy stawiane na jej terenie spełniały surowe normy energooszczędności. Żeby się do nich dostosować, w nowych budynkach będą musiały zostać zastosowane innowacyjne rozwiązania.

Klucz zamiast smartfona i kotłownie solarne
66 procent woli otwierać drzwi kluczem, nie smartfonem i aż 73 procent preferuje klasyczne, spadziste dachy. Ankietowani okazali się w większości zachowawczy co do fundamentów - ponad połowa wybiera tradycyjne murowane bloczki na żelbetowych ławach.

53 procent Polaków - stosując się do zaleceń energooszczędności - zaplanowałoby przeszklenia na południowej stronie. Respondenci wykazali się nowoczesnym podejściem do ogrzewania i zmniejszenia rachunków za prąd. Aż 47 procent badanych Polaków zdecydowałoby się na kotłownię solarną wykorzystującą powietrze i promienie słoneczne. Natomiast 8 na 10 osób chciałoby położyć ogniwa fotowoltaiczne zmieniające energię słoneczną w prąd, a co drugi Polak odzyskiwałby energię elektryczną za pomocą gruntowych wymienników ciepła.