Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Konkurs dla miłośników fotografii morskiej


Krzysztof Piwnicki 29.07.2015

Portal żeglarski.info zaprasza do poszukiwań morza w miejscach, gdzie go pozornie nie ma. Na ulicy, w domu, w parku. Blisko i bardzo daleko. Fotografujcie, przysyłajcie zdjęcia.


Morze to magiczne miejsce zmieniające nasze postrzeganie świata. To potęga, piękno i magia, którą trudno zdefiniować. To marzenie, do którego my - żeglarze - stale wracamy i bez którego trudno byłoby nam żyć. Morze w końcu to coś co żyje w nas, a często i wokół nas.

Czasami pod postacią starej kotwicy, leżącej gdzieś na zapomnianym skwerze naszego miasta. Śruby okrętowej, którą ktoś kiedyś postanowił umieścić w pobliskim parku. Żagla lub liny będącej elementem wyposażenia pobliskiego pubu. Zapomnianego pomnika albo nagrobka poświęconego jakiemuś żeglarzowi lub marynarzowi. Obrazu wiszącego u dziadka na ścianie. Muszli, w której najmłodsi nasłuchują szumu fal. Czapki kapitańskiej kupionej na jarmarcznym straganie, czy zakurzonego statku w butelce, o którym dawno zapomnieliśmy. Jednym słowem wszystkiego, co jest związane z morzem, a szczególnie z naszym Bałtykiem.

Chcemy zaprosić Was do wspólnych poszukiwań morza wszędzie tam, gdzie jesteście na co dzień. Pragniemy razem z Wami i dzięki Wam odnaleźć ślady morza, które pojawiają się w miejscach oddalonych od niego często setki, jak nie tysiące kilometrów.

Rozejrzyjcie się. Przewertujcie stare szpargały, przejdźcie po okolicy, zróbcie zdjęcia i przyślijcie je do nas. Dołączcie do nich krótką informację. Może sfotografowany obiekt ma ciekawą historię, którą warto opowiedzieć, by nie zaginęła w mrokach zapomnienia.

Wszystkie zdjęcia i historie opublikujemy na stronach internetowych organizatorów konkursu: szkoły żeglarstwa 4winds z Gdyni i portalu żeglarski.info

Zdjęcia prosimy przesyłać w formie elektronicznej na adres patrycja.spytek@zeglarski.info do 31 sierpnia 2015 r.

Jury konkursu w składzie:

  • Krzysztof Piwnicki (właściciel 4winds szkoły żeglarstwa),
  • Bogusław Witkowski (prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego),
  • Jerzy Litwin (dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego),
  • Dominiki Sadowski (fotograf), Elżbieta Dzikowska (podróżniczka)
  • Barbara Kobylińska (artysta-plastyk)

wybierze grupę zdjęć, spośród których wyłonione zostaną dwa najciekawsze. Pierwsze wybierze jury, drugie internauci.

Autorów najciekawszych fotografii uhonorujemy dyplomami i cennymi nagrodami. Nagrodą główną będzie trzydniowy rejs dla zwycięzcy z osobą towarzyszącą ufundowany przez 4winds. Wśród pozostałych nagród będą sztormiaki i odzież żeglarska znanych marek, książki, gadżety żeglarskie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają też 200 pln zniżki na dowolnie wybrane szkolenie żeglarskie prowadzone przez szkołę żeglarstwa 4winds ważne do czerwca 2016 roku.

Dwadzieścia najciekawszych zdjęć pokażemy na specjalnej wystawie po zakończeniu konkursu w siedzibie PoZŻ w Gdyni. Pomyślimy też o wydaniu kalendarza z fotografiami Waszych znalezisk. Specjalną nagrodę - niespodziankę przygotowaliśmy dla autora zdjęcia nadesłanego z najbardziej oddalonego od Gdyni zakątka Polski.

Pokażmy, że morze, które tak nas fascynuje i oczarowuje, jest wszędzie tam, gdzie biją nasze żeglarskie serca.

Na zdjęciu replika legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba „Santa Maria” w Muzeum Arkadego Fidlera w Puszczykowie (woj. wielkopolskie) - fot. Ilona Miluszewska