Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


System viaTOLL poszerzony o kolejne drogi


red 31.07.2015

Od początku wakacji poszerzyła się sieć dróg płatnych viaTOLL o kolejne 251 km zlokalizowane w 9 województwach.


Drogi zlokalizowane są na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Do mapy płatnych tras dołączą odcinek autostrady A4 oraz fragmenty dróg ekspresowych S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69. Sieć dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL wzrosła do ponad 3150 km.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Od 2012 roku z systemu dobrowolnie mogą korzystać kierowcy pozostałych pojazdów.
Pozwala użytkownikom wnosić opłaty elektronicznie za korzystanie z sieci dróg płatnych. System działa od lipca 2011 roku i obecnie obejmuje ok. 2900 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Wszystkie przychody wygenerowane przez viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce. Dotychczasowe wpływy do KFD z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wraz z opłatami od kierowców pojazdów lekkich (wnoszonymi manualnie i za pomocą viaAUTO) za korzystanie z odcinków autostrad A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica wyniosły na koniec maja br. ponad 4,5 mld zł, czyli średnio 3,8 mln zł dziennie.

Do końca maja br. w systemie viaTOLL zarejestrowanych było ponad 880 tys. pojazdów oraz 488 tys. użytkowników. Operator systemu sprzedał ponad 28,5 tys. urządzeń viaAUTO, przeznaczonych dla samochodów osobowych, w tym 1,2 tys. przekazano w użytkowanie służbom ratowniczym. Zdecydowanie najbardziej dochodową drogą jest autostrada A4, która tylko przez ostatnie pół roku wygenerowała ponad 185 mln zł wpływów. To ponad dwukrotnie więcej niż kolejna trasa - droga ekspresowa S8.

Odcinki, które od lipca zostały dołączone do sieci dróg płatnych viaTOLL:

  • Autostrada A4, węzeł Tarnów Północ - węzeł Dębica Wschód, ok. 35,17 km
  • Droga ekspresowa S3, węzeł Gorzów Wielkopolski Południe - węzeł Skwierzyna Południe, ok. 27,1 km
  • Droga ekspresowa S5, węzeł Rydzyna - węzeł Korzeńsko, ok. 26,84 km
  • Droga ekspresowa S8, węzeł Wieluń - węzeł Łask, ok. 74,07 km
  • Droga ekspresowa S8, Jeżewo (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 671) - Choroszcz (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2287B), ok. 18,53 km
  • Droga ekspresowa S11, węzeł Poznań Północ - węzeł Poznań Tarnowo Podgórne, ok. 13 km
  • Droga ekspresowa S12, węzeł Jastków - Kalinówka (skrzyżowanie z drogą gminną nr 112435L), ok. 32,78 km
  • Droga ekspresowa S61, węzeł Raczki - węzeł Suwałki Południe, ok. 11,98km
  • Droga ekspresowa S69, węzeł Bielsko-Biała Komorowice - węzeł Bielsko-Biała Mikuszowice, ok. 11,08 km