Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Na Dolnośląskim coraz więcej morderstw


koma/fot. Krzysztof Wiktor 09.10.2015

Na Dolnym Śląsku ruszyły zdjęcia do nowego serialu kryminalnego "Komisja morderstw", wspólnej produkcji Telewizji Polskiej i dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Serial z Krzysztofem Pieczyńskim, Pawłem Małaszyńskim, Małgorzatą Buczkowską i Marcelem Sabatem w rolach głównych już jesienią 2016 roku na antenie Dwójki.

Dwunastoodcinkowy serial opowiada historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Kryminalne zagadki z przeszłości wpływają na współczesne sprawy, plączą losy ludzi, zmieniają bieg historii, by w końcu tajemnice ukryte w zakamarkach dolnośląskich archiwów wyszły na jaw.

Dwanaście historii, które pozostały aż do dziś niewyjaśnione. Sprawcy zła skryli się w mroku przeszłości, dowody i narzędzia zbrodni utonęły w zakurzonych archiwach. Aby wymierzyć po latach sprawiedliwość, musimy zanurzyć się w przeszłości, poznać logikę świata, który już dawno przeminął. Każda ze spraw jest żmudną rekonstrukcją zatartych śladów dawnych przestępstw, pojedynkiem z ich dzisiejszymi spadkobiercami. Jest także opowieścią o dramatycznych i nieprostych dziejach Wrocławia i Dolnego Śląska - tak o serialu mówi scenarzysta Krzysztof Kopka.

Rozwiązywanie zagadek sprzed lat to zadanie jednostki, która od niemieckiego mordkommmission, potocznie zwana jest Komisją morderstw. Wydział rozwiązuje m.in. zagadki Breslau lat 30-tych, dotyka sprawy żołnierzy Niezłomnych, zagłębia się w historię Ziem Odzyskanych, analizuje tajemnicze przypadki z czasów II wojny światowej, pokazuje skomplikowane sprawy sekt z lat 80-tych, a także zajmuje się wieloma innymi, niewyjaśnionymi dotąd sprawami kryminalnymi. Za wszystkimi zagadkami, zawsze kryje się jednak człowiek, ze swoimi, słabościami, ułomnościami, pożądaniem, obłędem, czy też miłością, które popychają go na drogę przestępstwa.

Nierozwikłane sprawy sprzed lat rozwiązywać będą: inspektor Alicja Grześkowiak (Małgorzata Buczkowska), podinspektor Maciej Stasiński (Krzysztof Pieczyński), aspirant Dominik Hertz (Marcel Sabat). Towarzyszyć im będzie szalenie inteligentny i czarujący doktor Adam Frejncz (Paweł Małaszyński).

„Komisja morderstw” to kolejny po „Głębokiej Wodzie”, serial którego akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku. Zobaczymy w nim tajemnicze wnętrza i piękne dolnośląskie plenery - zdjęcia kręcone będą m.in.

 • we Wrocławiu,
 • na zamkach w Kliczkowie i Książu,
 • terenach poradzieckich w Krzywej,
 • w Legnicy,
 • w Ząbkowicach,
 • w Karkonoszach,
 • Górach Sowich,
 • na Stawach Milickich,
 • na Górze Ślęży,
 • w Hucie Szkła Julia
 • w „złotym kompleksie” RISE w okolicach Wałbrzycha.


Reżyseria:
Jarosław Marszewski
Scenariusz: Krzysztof Kopka
Konsultant historyczny: dr. hab. Maciej Trzciński
Zdjęcia: Marek Traskowski
Kostiumy: Barbara Sikorska Boufałł
Charakteryzacja: Alina Janerka
Scenografia: Joanna Białołusz
Producenci wykonawczy: Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek