Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Opus 966 rozstrzygnięty - znamy zwycięzców


rema 09.11.2015

Opus 966 jest jedynym konkursem na świecie, w którym kompozytorzy tworzą utwory złożone z 966 znaków muzycznych, nawiązując symbolicznie do daty chrztu Polski.


Kompozytorzy z Poznania i Warszawy zdominowali tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966. Zwycięzcą III edycji został Dominik Puk - 22-letni student kompozycji w klasie Lidii Zielińskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Drugie miejsce przypadło o rok starszemu poznaniakowi - Mariuszowi Kolińskiemu, który otrzymał także nagrodę "Kompozytor-Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego". Pozostałe nagrody otrzymali młodzi kompozytorzy z Warszawy. Po raz pierwszy w finale konkursu pojawiły się kompozytorki - wyróżniono Aleksandrę Chmielewską i Agnieszkę Podsiadło.

- Poziom III edycji był na tyle wysoki, że jurorzy dopuścili do finału aż sześcioro uczestników. Trzeba było szybko znaleźć środki na dodatkową trzecią nagrodę - mówi Bartosz Michałowski, pomysłodawca i dyrektor konkursu. - Po raz pierwszy cieszymy się też nagrodą, którą ufundował znakomity Kammerchor Hannover z miasta partnerskiego Poznania. Będzie nią niemieckie prawykonanie utworu Jakuba Szafrańskiego w 2016 roku.

Jest to też jeden z nielicznych konkursów, na których nagrodzone utwory są wykonywane w momencie ogłoszenia wyników. Zespołem, który podejmuje to wyzwanie, jest Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

Laureaci III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966:

I nagroda - Dominik Puk, Vidi áquam

II nagroda
- Mariusz Koliński, Corpus tuum, Domine, Nagroda „Kompozytor Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego”

III nagroda (ex aequo)

  • Marcin Piotr Łopacki, Hoc est praeceptum meum
  • Jakub Szafrański, Tu es filius meus, Nagroda „Prawykonanie niemieckie 2016 - Kammerchor Hannover”