Dzień bez zakupów to wyzwanie dla rodzin
kom 26.11.2015
Akcja ma być formą zwrócenia uwagi na konsumpcjonizm oraz zachęcenia do zacieśniania więzi społecznych i rodzinnych, aktywnego wypoczynku oraz szerszego uczestnictwa w kulturze.
„Dzień Bez Zakupów” (ang. Buy Nothing Day) przywędrował do naszego kraju z USA i Kanady, gdzie jego pierwsze obchody zorganizowano w 1992 roku. Pierwszy polski dzień bez zakupów odbył się natomiast w 2003 roku, a obchodzono go w kilku miastach Polski (Gdańsku, Łodzi i Warszawie). Od tego czasu święto to zyskało na popularności, stanowiąc nie tylko zachętę do porzucenia konsumpcyjnego trybu życia, ale również pewnego rodzaju protest przeciwko niszczeniu środowiska i zużywaniu zasobów naturalnych.
Jak rozsądnie kupować?
Polska należy do grupy krajów rozwiniętych, o wysokim poziomie konsumpcji. Jak dowodzą dane zebrane przez TNS Polska, część z nas jednak nierozsądnie robi zakupy i powinna poważnie przemyśleć swoje zwyczaje. Co czwarty Polak (25%) przyznaje, że decyzję o zakupie danej rzeczy podejmuje dopiero przy sklepowej półce. Bardziej rozważnie do zakupów podchodzą najstarsi respondenci (60 lat i więcej), podczas gdy najmłodsi traktują kupowanie produktów codziennego użytku dużo mniej refleksyjnie.
„Dzień Bez Zakupów” to dobry moment, aby wprowadzić kilka zmian do swoich zwyczajów zakupowych. Zgodnie z ideą smart shoppingu (inteligentnych zakupów), najbardziej opłacalnym dla nas rozwiązaniem jest podejmowanie przemyślanych decyzji, prowadzących do oszczędności czasu i pieniędzy:
Jak podkreśla Agnieszka Czerniawska, ekspert ds. kart płatniczych: - Smart shopping to zjawisko, które cieszy się coraz większą popularnością. Pamiętajmy jednak, że każdy przemyślany wydatek wymaga także dokonania rozsądnego wyboru sposobu zapłaty. Do płacenia zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych, możemy użyć kart płatniczych. To wygodna, szybka i bezpieczna metoda płatności, a dzięki programom typu money back możemy otrzymać zwrot części poniesionych wydatków m.in. na rozrywkę, sport i rekreację - nawet kilkaset złotych w skali roku. Płacąc kartą kredytową możemy natomiast skorzystać z odroczonego terminu na spłatę transakcji bez odsetek do 52-58 dni. Przy większych wydatkach warto rozważyć rozłożenie zakupu na raty w ramach rachunku karty kredytowej.
Jak spędzić „Dzień Bez Zakupów”?
Wszystkie wymienione wskazówki możemy wprowadzić w życie od zaraz. Jak jednak spędzić sam „Dzień Bez Zakupów”, podczas którego nie powinniśmy wybierać się do sklepu?
Propozycją wartą rozważenia jest spędzenie „Dnia Bez Zakupów” z najbliższymi osobami. W ciągu roku możemy nie mieć na to zbyt wiele czasu. Zamiast więc oddawać się weekendowej konsumpcji, warto poświęcić w tym dniu więcej czasu rodzinie i przyjaciołom - np. zorganizować wspólną wycieczkę lub spotkanie połączone ze spacerem lub wyjątkowym obiadem.
Odpoczynek od zakupów raz na jakiś czas może się przydać. „Dzień Bez Zakupów” może nie tylko podreperować nasze relacje rodzinne, ale również nauczyć nas nowego, mniej konsumpcyjnego stylu życia. Warto, aby ten dzień nie był tylko jednorazowym wydarzeniem, ale podstawą do szerszego spojrzenia na nasz własny system wartości.