Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Pałace i zamki niczym z bajki


am/jg 09.12.2016

Każda pora roku jest dobra, aby wybrać się na podbój zamków i pałaców. Nie jest prawdą, że jedynie Dolnośląskie ma coś do zaoferowania turystom. Jest po prostu lepiej wypromowane.


Moszna i 365 komnat
Do miejsc obowiązkowych zalicza się Moszna i wizyta w najbardziej różnorodnym architektonicznie pałacu w Polsce, złożonym z 365 pomieszczeń i 99 wież oraz wieżyczek. Przeliczono to raz jeszcze podczas niedawnego remontu dachu. - To tak zwany polski Disneyland przypominający bryłą pałac z czołówki amerykańskich filmów - mówi jeden z pocztowców Jacek Gut, zachwycony Opolszczyzną. - Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma zaledwie 100 lat i nie prezentuje konkretnego stylu, ale za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu oraz wspaniałością ogółu. Zbliżając się do zamku, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni.

Pałac w Mosznej wygląda trochę nierealnie, trochę zabawnie, zupełnie jak teatralna dekoracja. Sława tej rezydencji z połowy XVII wieku sięga daleko poza region. Jej eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 roku barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym.

Kamień Śląski i sanktuarium
Kolejnym zamkiem, którego nie można przegapić w czasie poznawania Opolszczyzny jest budowla w Kamieniu Śląskim. Docierają do niej nie tylko pielgrzymi, ale również miłośnicy pałaców i osoby dbające o zdrowie. To tu właśnie znajduje się miejsce kultu św. Jacka oraz centrum rehabilitacyjne „Sebastianeum Silesiacum”, gdzie stosowana jest lecznicza metoda bawarskiego księdza Sebastiana Kneippa. Specjalizował się w zabiegach wodnych, mających niemal moc magiczną. Tam gdzie rady nie dawała medycyna konwencjonalna, świetnie spisywały się okłady z wody.

Chrzelice i templariusze
Opolszczyzna to też tradycja wsi, więc nie wypada nie zajrzeć do skansenu w Bierkowicach położonego tuż koło Opola, prezentującego wizerunek regionu w tzw. wersji ubogiej i bogatej. Na drogach łączących kolejne miejscowości znajdą się małe wioski i osady, zaskakujące podróżników tym, czego nie podał internet. Siła turystyki tkwi bowiem w nieprzewidywalności. Być może dociekliwym uda się poznać część historii sekretnego zakonu templariuszy i dotrzeć do zamku w Chrzelicach (niedaleko Białej Prudnickiej). Obiekt ten jest w ruinie, ale otacza go niezwykła aura tajemniczości i pozostałości po fosie. Istnieje wiele domniemań, że właśnie tutaj powstała komandoria najbardziej tajemniczego zakonu średniowiecznego. Sprzyja temu lokalizacja, gdyż kiedyś twierdzę otaczały bagna oraz moczary. Była trudno dostępna, więc idealnie nadawała się dla rycerzy zakonnych.

Krapkowice - zamek i pałac
Rozłożysta rezydencja powstała przy ujściu rzeki Osobłogi. To potężna budowla renesansowa w kształcie czworoboku, a wjazd na dziedziniec prowadzi tylko przez jedną bramę, zbudowaną w kształcie tunelu.