Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Zamek w Niemodlinie znów na sprzedaż


akw 11.02.2014

Zabytek można tym razem kupić poprzez internetową aukcję. Zamek nie ma szczęścia do nabywców. Wiele osób go ogląda, ale nikt nie chce skarbonki bez dna.


Dwa miesiące temu Instytut Postępowania Twórczego z Łodzi, będący od kilku lat właścicielem piastowskiego zamku w Niemodlinie, wystawił budowlę na sprzedaż. Jak dowiedziała się "Nowa Gazeta", IPT zamierza zbyć zabytkową nieruchomość wraz z Fundacją Zamku Książąt Niemodlińskich. Znaleźli się już potencjalni nabywcy. Niektórzy z nich byli zainteresowani kupnem największego niemodlińskiego zabytku także kilka lat wstecz - kiedy obiekt sprzedawał Bogdan Szpryngiel. Jak na razie oferenci nie są jednak zbyt gorliwi, a oferty nie spełniają oczekiwań obecnego właściciela.

- W trosce o kontynuację prac restauracyjnych proponowana jest "sprzedaż wiązana": zamek plus fundacja. Budowla ma przecież za sobą dopiero pierwszy etap prac zabezpieczających, wszystkie pozwolenia wydano na Fundację Zamku Książąt Niemodlińskich, a poza tym projekty są współfinansowane - wyjaśnia prezes Fundacji Magdalena Dąbrowicz-Rzeczycka.