Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Kolejne życie zamku w Niemodlinie


16.06.2017

Od kilku miesięcy trwa rewitalizacja zamku w Niemodlinie. Dach pokryto nową dachówką. Gmina Niemodlin wyremontowała mury basteję, których jest właścicielem.


Gmina Niemodlin, która jest właścicielem muru i bastei, obiektów najbardziej wyeksponowanych przy głównym szlaku komunikacyjnym miasta, podjęła decyzję o wykorzystaniu potencjału związanego z rodem Praschma i odbudową twierdzy. Miasta partnerskie Niemodlin oraz Prażmo podjęły się realizacji wspólnego projektu. Pieczę konserwatorską sprawowała Elżbieta Molak z Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Celem projektu było przygotowanie podwalin dla utworzenia nowego, transgranicznego produktu turystycznego „Szlak Śladami Rodu Praschma" bazującego na dziedzictwie kulturowym rodu, który stał się właścicielem dóbr niemodlińskich pod koniec XVIII wieku aż do 1945 roku. Dzięki realizacji polsko-czeskiego projektu możliwe będzie przybliżenie mieszkańcom obu stron pogranicza i wspólnej historii niemodlińskich ziem. Uroczyste odsłonięcie obiektu po remoncie odbyło się w asyście wojsk rekonstrukcyjnych i zaproszonych gości. Po raz pierwszy uruchomiono doświetlenie muru i bastei.