Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Niemodlin: Historia w komiksie


ema 29.12.2017

Bracia Filip i Bartek uczestniczą w pełnej przygód wyprawie szukając ukrytych skarbów. Podróżując w czasie poznają historię Zamku Książęcego w Niemodlinie i tajemnicę Złotej Księgi.


Komiks o Niemodlinie wydany został w ramach realizacji projektu „Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma - Przywrócenie pamięci" w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Konsultantami historycznymi komisu byli: dr Janina Domska i Remigiusz Kamiński.

Friedrich Wilhelm Graf von Praschma nie należał do ludzi tuzinkowych. Znalazł się nawet na okładce leksykonu biograficznego wydanego w Niemczech w 1999 roku. Znalazło się w nim 754 posłów do Reichstagu reprezentujących w latach 1971-1933 partę Centrum (Deutsche Zentrumspartei. Zdjęcie grafa z Niemodlina datowane jest na 1971 rok i zrobione zostało w Berlinie. Był synem Friedricha von Praschmy i Marie Johanny von Schaffgotsch. Studiował prawo w Berlinie i Bonn. Z żoną Elisabeth zu Stolberg-Stolberg miał ośmioro dzieci. Najstarszy Johannes Nepomuck również zasiadał w Reichstagu.

Projekt Niemodlina i miasta partnerskiego Prażmo w Czechach przybliża mieszkańcom i turystom transgraniczne dziedzictwo kulturowe rodu von Praschmów, którzy byli właścicielami dóbr niemodlińskich. To tylko niektóre z działań, mających przybliżyć ich niesamowitą historię. Powstały też produkty symbolizujące wspólne dziedzictwo: mozaika historyczna - puzzle z motywami zdjęciowymi obu miast, komiks oraz cztery rzeźby wokół Stawu Zamkowego. Na drewnianych pniach można podziwiać rzeźby: hrabiego Johanna Nepomucena Karla Praschmę, sokoła (herb Niemodlina) wraz z herbem rodu Praschmów i herbami miast partnerskich, rybaka wyławiającego karpie oraz Christopha Liebicha - leśnika wywodzącego się z Niemodlina, założyciela „Praskiej Szkoły" leśnictwa.