Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Pałac w Dobrej


kom 15.01.2014

Tragiczne samobójstwo i śmierć 90 żołnierzy. Dziś ruina pałacu w Dobrej przypomina starca, którym nikt się nie chce zaopiekować. Miała być odbudowana, ale dziś nikt się nią nie interesuje.


DOBRA (powiat krapkowicki, gmina strzeleczki)
Wielohektarowe włości należą do tajemniczych miejsc na Opolszczyźnie. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wokół stawów rodzina grafa udawała się na przechadzkę. Teraz jest to miejsce rekreacji, chętnie odwiedzane prze młodzież. W Dobrej znajdują się ruiny zamku z 1750 roku, którego ostatni właściciel Hermann von Seherr-Thoss ożenił się z córką amerykańskiego dyplomaty Muriel White. Matkę trójki dzieci Muriel uważana była za szczęśliwą mężatkę. Nie wiadomo więc dlaczego 15 marca 1945 roku popełniła samobójstwo, skacząc z okna.

Opowiadano, że obawiała się zemsty gestapo za to, że uchroniła przed wojskiem synów, wysyłając ich za ocean. Niedługo po jej śmierci zamek został podpalony i niemal doszczętnie zniszczony. Do dziś nie wiadomo, czy zrobili to Rosjanie, którzy wkroczyli do Dobrej 19 stycznia. Istnieją liczne domniemanie, że byli to szabrownicy, którzy wynosili pod osłoną nocy wyposażenie komnat.

17 stycznia 1945 r. właściciel zamku powozem zaprzężonym w dwie pary koni opuścił majątek, zostawiając wszystkie rodowe pamiątki. Posiadłość zajęli Rosjanie, ale nadal toczono o niego ostre walki. Pociski przedziurawiły na wylot wieżę. Podobno spłonęło w nim 90 czerwonoarmistów. Ile jest w tym prawdy, nie wiadomo. Ludzie powiadają, że w ruinach ukryty jest skarb, którego pilnują dwa psy. Teraz budynkiem nie interesuje się nawet właściciel, choć pilnują go jedynie sfora psów.

Stwórzmy listę zamków, pałaców i dworów znajdujących się na Opolszczyźnie. Niech opowieści o nich będą coraz dłuższe, ciekawsze i pełne legend. Jeśli znasz historię zabytkowej budowli, która znajduje się w okolicy, to napisz do nas na adres kontakt@panoramaopolska.pl