Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Nowy właściciel w Biechowie


kom 15.03.2014

12 marca pałac w Biechowie formalnie przeszedł w ręce prywatnego inwestora. Jest nim spółka CITEA Poland z Warszawy, powiązana z branżą medyczną.


Jej przedstawiciele nie zdradzają planów, które mają wobec XIX-wiecznego budynku o powierzchni 3,5 tys. metrów kw. Jego atutem jest dobry stan techniczny - wcześniej mieściła się w nim szkoła, która pałacowe mury opuściła w czerwcu 2012 roku. Do obiektu przynależy również 9 hektarów parku oraz zabudowania gospodarcze. Starosta nyski podpisał akt notarialny na kwotę 1 mln 278 tys. zł. Cenę ustalono w drodze negocjacji.

Wcześniejsze dwa przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku chętnych. Pierwszy z nich opiewał na 3,6 mln zł. Na Opolszczyźnie mnóstwo jest obiektów historycznych, które przeznaczone są na sprzedaż. Na chętnych czeka między innymi pałac w Radomierowicach, Wysokiej, Kujawach, Kazimierzu, zamek w Białej Prudnickiej.

Na kupców czekają również wyremontowane zabytki, jak pałac we Frączkowie, w którym znajduje się hotel czy też pałac w Maciejowie, mieszczący prywatne muzeum wnętrz pałacowych.